Trwają prace w związku z rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku.

Na terenie ZUSOK w Warszawie trwają prace przygotowawcze przed rozbudową instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Zakończył się montaż prefabrykowanej żelbetowej konstrukcji wsporczej pod chłodnie wentylatorowe. Zamontowana konstrukcja składa się z 8 olbrzymich słupów (o wadze 9,2 tony każdy).

Równolegle prowadzone są prace nad rozbiórką i przeniesieniem chłodni wentylatorowych z obecnego ZUSOK-u. W ciągu najbliższych dni wykonane zostaną podłączenia mechaniczne i elektryczne. Do tej pory zorganizowano również i uruchomiono drogi dojazdowe na teren budowy.

Rozbudowywana w ramach istniejącego ZUSOK instalacja będzie wydajna i w istotnym stopniu wpłynie na ograniczenie ilości składowanych odpadów komunalnych pochodzących z warszawskich gospodarstw domowych.

Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o najlepsze dostępne technologie w standardzie BAT (ang. „Best available technology”, czyli „Najlepsze dostępne techniki”).

Po rozbudowie zakład na Targówku dysponować będzie trzema niezależnymi liniami technologicznymi, których łączna wydajność wyniesie ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Zmodernizowana spalarnia będzie działać w kogeneracji, co oznacza, że przekształci odpady w prąd i ciepło, które trafią do kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w Warszawie. Wytworzone zostanie 200 tys. MWh energii cieplnej/rok, a także 100 tys. MWh energii elektrycznej/rok.

Obiekt na Targówku będzie też pełnić funkcje rekreacyjne oraz edukacyjne. Na jego terenie znajdzie się ścieżka edukacyjna, zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych, a transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji.

Zakończenie rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ulicy Zabranieckiej 2 w Warszawie zaplanowane jest na przełom lat 2023 oraz 2024. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Posco Engineering.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Warszawa ma szczęście – będzie tam duża i mega nowoczesna eko spalarnia a w całej Polsce jest tylko dziewięć…
    Nic dziwnego że ceny za śmieci tak rosną. Dla porównania w UE jest około pół tysiąca spalarni

Skomentuj