Większość z nich to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Jeden park zostanie stworzony dzięki firmie InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy.

“Nowe parki kieszonkowe powstaną na Bielanach, Pradze Ursynowie i Mokotowie. Ponadto na Bielanach przy ul. Kasprowicza (od ul. Lisowskiej do ul. Podczaszyńskiego) między jezdniami powstaną nowe alejki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Będzie można tu odpocząć na nowych ławkach” – informuje warszawski Zarząd Zieleni.

11 tys. głosów

Z sześciu parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Realizacja parku przy skrzyżowaniu ul. Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej przez MPWiK przy tej ulicy. Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót.

“Parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością. Na jeden z projektów z budżetu obywatelskiego, który realizujemy w tym roku pn. Pocket parki dla Warszawy, zagłosowało ponad 11 tys. mieszkańców. Parki kieszonkowe umożliwiają mieszkańcom odpoczynek wśród zieleni oraz ułatwiają poruszanie się po mieście, zaś lokalizacje pocket parków to miejsca komunikacyjne i tranzytowe” – czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni.

Miejsca „do posiedzenia”

“Parki będą zajmować powierzchnię od ok. 400 m2 do ponad 2 tys. m2. We wszystkich lokalizacjach, oprócz wygodnych ciągów pieszych, przewidzieliśmy nowe trawniki, nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

Pamiętamy o tym, by tereny parków były dostępne dla wszystkich mieszkańców. Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach (np. tawułach, śnieguliczkach i różach okrywowych). Bogaty dobór roślin zapewnia również pożywienie dla zapylaczy. Stawiamy hotele dla owadów i montujemy karmniki. Estetykę parków wzbogacają głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska” – opisuje zarząd zieleni.

Parki kieszonkowe realizują firmy: AG-Complex, Kepka Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.

Źródło: Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy

Czytaj więcej

Skomentuj