Ekologiczna torba materiałowa od wczoraj jest bezpłatnie dostępna dla każdego Warszawiaka.

Jednorazowe torby foliowe, mimo wielu zalet, mają niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Do ich produkcji wykorzystuje się nieodnawialne surowce naturalne (np. ropę naftową). Duża dostępność foliówek oraz ich niska trwałość skutkuje lawinowym wzrostem ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Dodatkowo foliowe torby charakteryzują się bardzo długim czasem rozkładu – musi minąć od 100 do nawet 400 lat, abyśmy mogli zapomnieć o foliówce, którą dziś wyrzucamy. Sprawę komplikuje fakt, że w Polsce brakuje regulacji prawnych, które pomogłyby rozwiązać problem nadmiernego wykorzystania jednorazowych toreb foliowych.

Szacuje się, że Warszawiacy wykorzystują 1,8 miliona toreb foliowych dziennie. To daje prawie 10 ton odpadów z tworzyw sztucznych dziennie. Większość z nich trafia niestety na składowiska odpadów. Dlatego władze Warszawy postanowiły zainaugurować pierwszy Warszawski Dzień z Ekotorbą. Święto to ma uzmysłowić Warszawiakom, że nie od regulacji prawnych zależy, czy będziemy stosować wszechobecne foliówki czy torby wielokrotnego użytku. To świadomość ekologiczna i odpowiedzialność każdego z nas decyduje, czy idąc na zakupy weźmiemy torbę materiałową lub papierową czy też skorzystamy z powszechnie dostępnych toreb foliowych
 
Około 4 tys. ekotoreb dostępnych będzie dla mieszkańców w Biurze Ochrony Środowiska na Pl. Starynkiewicza 7/9, w punkcie informacyjnym na ul.Miodowej 6/8 oraz w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Jak dla mnie bomba. Cieszę się, że w końcu coś w tej materii się zmienia. Szkoda, że producenci dalej swoje z opakowaniami – niepotrzebnymi opakowaniami.

Skomentuj