We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. Kary powinny być surowsze – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Urazie w woj. dolnośląskim.

W poniedziałek premier wziął udział w konferencji prasowej w Urazie (woj. dolnośląskie), gdzie spotkał się ze strażakami, żołnierzami wojsk terytorialnych oraz wolontariuszami przeciwdziałającymi skutkom katastrofy ekologicznej na Odrze.

Kary powinny być bardziej surowe

“Ważne jest, że jeśli doszło do jakiegoś zatrucia toksynami, to żeby takie rzeczy się nie powtarzały. Dlatego jutro podczas Rady Ministrów będzie temu poświęcona specjalna debata, w jaki sposób zaostrzyć przepisy przeciwko tym przestępcom, którzy zrzucają różne substancje do cieków wodnych i rzek” – zapowiedział premier. Jak podkreślił, “niczego nie przesądza, ale kary w takiej sytuacji powinny być jeszcze bardziej surowe”.


Ozdoba: jesteśmy w przededniu podpisania przez prezydenta największej nowelizacji Kk w zakresie przestępstw środowiskowych


 

Premier mówił również, że “piękna polska przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem i dobrem narodowym”. “Dlatego zrobię wszystko, nie tylko by do końca wyjaśnić przyczyny tego fatalnego ekologicznego zdarzenia, ale również by na przyszłość budować mechanizmy zabezpieczające, prewencyjne, zapobiegające tam, gdzie tylko się da” – oświadczył.

“Dlatego jeszcze raz w to przepiękne polskie święto – Święto Wojska Polskiego – chciałbym wszystkim jeszcze raz wszystkim pracującym w mundurach, funkcjonariuszom i żołnierzom, ale także tym, którzy pracują bez mundurów – wszystkich wolontariuszom – bardzo gorąco podziękować za akcje z ostatnich dni, za to, że już teraz staramy się robić wszystko, by Odra się odrodziła. Jestem przekonany, że te straty będą minimalizowane z każdym dniem i osiągniemy nasz cel, a z tego fatalnego zdarzenia ekologicznego wyciągniemy odpowiednie wnioski” – dodał Morawiecki.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj