W najbliższy weekend, 20 i 21 października, na terenie Tesco przy ul. Opieńskiego w Poznaniu, odbędzie się Weekend Recyklingu. ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz Tesco, organizatorzy wydarzenia, chcą dotrzeć do społeczeństwa z informacją, jak w prawidłowy sposób należy postępować ze zużytymi energooszczędnymi źródłami światła. Celem jest podnoszenie ekologicznej świadomości społeczeństwa i informowanie o właściwych sposobach pozbywania się elektrośmieci.

Coraz częściej używamy energooszczędnych źródeł światła, jak świetlówki liniowe czy kompaktowe (tzw. żarówki energooszczędne). Są to lampy wyładowcze, które pobierają o wiele mniej energii i są trwalsze niż tradycyjne żarówki żarowe. Jednak w przeciwieństwie do nich, świetlówki po zużyciu stają się odpadami niebezpiecznymi dla środowiska i naszego zdrowia, z uwagi na to, że zawierają rtęć. Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), zakazane jest wyrzucanie ich razem z innymi odpadami do śmietnika lub porzucanie w miejscach niedozwolonych. Grozi za to kara grzywny do 5 000 złotych. Obowiązkiem wszystkich obywateli jest prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci, czyli oddawanie ich do gminnych punktów zbierania lub do sklepu przy zakupie nowego sprzętu (w stosunku 1 do 1, czyli świetlówka za świetlówkę, telewizor za telewizor).

Podczas Weekendu Recyklingu, na parkingu przed supermarketem Tesco, w godzinach 9:00 – 17:00 prowadzona będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w tym również świetlówek i żarówek energooszczędnych. W zamian za oddane elektrośmieci wręczane będą ekogadżety.

Zorganizowane zostaną różne atrakcje dla młodzieży i dorosłych, m.in. konkurs na najciekawsze hasło związane z utylizacją świetlówek oraz konkurs z wiedzy o elektrośmieciach. Dla wszystkich uczestników przewidziane są drobne nagrody, m.in.: torby bawełniane na zakupy, smycze, notesy i linijki do szkoły, czapeczki. W namiocie ElektroEko będzie można obejrzeć również filmy o tematyce ekologicznej. Nie zabraknie także szczególnych atrakcji dla dzieci, które będą otrzymywać balony, malować kolorowanki, a wizażystki pomalują im buzie w ekologiczne motywy.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj