1 / 3

„Uczeń” i „Pinokio” to nie tylko postaci z bajki, to nazwy nietypowych, kolorowych hydrantów, które Dąbrowskie Wodociągi postawiły przy placówkach edukacyjnych w Dąbrowie Górniczej.

Uśmiechnięte hydranty zostały zamontowane w Strzemieszycach przy Szkole Podstawowej nr 5 i w centrum miasta przy ulicy Kopernika obok Przedszkola nr 10. Urządzenia – poza swoją podstawową funkcją – przykuwają uwagę i stają się inspiracją do nauki bezpiecznego zachowania podczas pożaru.

– Dzieci są zainteresowane bajecznym i niespotykanym wyglądem hydrantów. Jest to świetna okazja do edukacji z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas godziny wychowawczej –  podkreśla Ewa Cabała, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr. 5 im. Henryka Sienkiewicza w Dąbrowie Górniczej.  Jak dodaje:  –  Z Wodociągami współpracujemy już kilka lat. Na terenie szkoły co roku obchodzimy Światowy Dzień Wody. W akcji zawsze biorą udział wszyscy uczniowie od tych najmłodszych sześciolatków do najstarszych z szóstych klas włącznie – wszystkie o tematyce wody i ekologii.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Mimo tego, że hydranty stoją stosunkowo krótko, to dzieci i uczniowie bez problemu wskazują ich lokalizację,  a taka wiedza w sytuacji zagrożenia może okazać się nieoceniona. – To bardzo dobry pomysł. Moja córka zwróciła na hydrant uwagę i dopytywała do czego służy. Nie udałoby się przyciągnąć jej uwagi, gdyby stanął tu zwykły czerwony hydrant – dodaje Pani Agnieszka, mama 7 letniej Karoliny.

– Instalacja hydrantów „Uczeń” i „Pinokio” została bardzo pozytywnie odebrana wśród dzieci i mieszkańców, dlatego będziemy ją kontynuować. Co rok planujemy instalować kolejne hydranty przy szkołach i przedszkolach, które współpracują z nami w ramach Światowego Dnia Wody. Co ważne, urządzenia, oprócz tego, że są atrakcyjne dla najmłodszych spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej – mówi Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji Dąbrowskich Wodociągów.

Instalacja wesołych hydrantów to nie jedyne tego typu działania Dąbrowskich Wodociągów. Co roku organizowane są zakrojone na szeroką skalę obchody Światowego Dnia Wody, w których udział bierze kilkuset uczniów i przedszkolaków dąbrowskich szkół. W październiku w ramach odbywającej się w Dąbrowie Górniczej akcji edukacyjnej prawie tysiąc dzieci z ponad 50 klas trzecich szkół podstawowych odwiedziło siedzibę Dąbrowskich Wodociągów. Uczniowie korzystali z innowacyjnej makiety multimedialnej, słuchali opowieści o walce Maga z Władcą Ścieków, uczestniczyli w quizach i poznawali tajniki działania oczyszczalni ścieków – wszystko po to, by zdobyć certyfikat „Młodego Ekologa”.

źródło: Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj