Szczecińska spółka EPA planuje budowę farmy wiatrowej w podtarnowskiej gminie Borzęcin. Ma ona ruszyć w przyszłym roku, pod warunkiem że nowe badania potwierdzą stare pomiary wiatru.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, na budowę około 20 planowanych wiatraków spółka może wydać nawet 200 mln zł. Stalowe, 100-metrowej wysokości konstrukcje mają stanąć w okolicach przyszłej autostrady A4 na polach w południowej części gminy Borzęcin: między Bielczą, Łękami i Przyborowem. Kierowniczka projektu w EPA Ewa Engiel chwali tamtejsze warunki atmosferyczne oraz ukształtowanie terenu, bez zabudowań i stref ochronnych przyrody.

– Mamy wyniki wieloletnich pomiarów wiatru w rejonie Borzęcina. Są bardzo zachęcające, ale nie na tyle miarodajne, aby już teraz przystępować do prac projektowych – zastrzega szefowa projektu EPA. Aktualne dane dostarczy dopiero maszt z aparaturą badawczą, który na miejscu za kilka miesięcy zamontuje szczecińska spółka. Rok później powinna ruszyć budowa.

Inwestor zadeklarował zwolnienie lokalnych odbiorców z opłat przesyłowych. Stanie się tak jednak, o ile Polska uwolni te opłaty i przypisze je producentowi energii elektrycznej.

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj