W ramach akcji „Lato z Wiatrakami” ze Szczecina wyrusza specjalny „Wiatrobus” z grupą młodych ekologów, którzy zachęcają do poznawania energetyki wiatrowej. „Wiatrobus” kończy swoją trasę na Przystanku Woodstock, gdzie dojdzie do próby bicia rekordu w największej ilości wypuszczonych jednocześnie latawców.

Uroczysty Start akcji: 2 lipca 2012 r, o godz. 12 z parkingu przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Akcję „Lato z Wiatrakami” organizuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które już kolejny rok zachęca, abyśmy podczas naszych wakacyjnych podróży odwiedzali działające w Polsce parki wiatrowe.

– To najlepszy sposób, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat tego źródła energii i skonfrontować dotychczasową opinię z faktami – przekonuje Krzysztof Prasałek prezes PSEW. – To już druga edycja akcji „Lato z Wiatrakami”, w której namawiamy do osobistych, wakacyjnych „bliskich spotkań z wiatrakiem”. Każdy z nas może przekonać się, jaki jest faktyczny hałas generowany przez turbinę, w jakiej odległości od wiatraka przestajemy go słyszeć. Można obserwować przyrodę, jak na urządzenia reagują ptaki i czy faktycznie są one niebezpieczne. Własna obserwacja pozwala też na ocenę, jak wiatraki wpływają na krajobraz i estetykę otoczenia. Wiatraki to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też jedyna tak przejrzysta fabryka prądu.

 „Wiatrobus”, z ekipą młodych wolontariuszy będzie odwiedzał turystyczne miasta na wybrzeżu. Trasa prowadzi też na Warmię i Mazury, gdzie trwa społeczna debata nad przyszłością i zasadami budowy farm w tym cennym krajobrazowo regionie. Wolontariusze PSEW będą między innymi organizować happeningi na polskich plażach, w tym konkursy plastyczne, rzeźbiarskie i pokazy latawcowe.

„Wiatrobus” kończy swój rajd na Przystanku Woodstock, gdzie planowana jest „przymiarka” do próby bicia rekordu Guinnessa. „Największa ilość jednocześnie wypuszczonych latawców” to wspólna inicjatywa WOŚP, Allegro, Fundacji All For Planet i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Allegro na Przystanku Woodstock tradycyjnie organizuje bicie rekordu w „eko-dyscyplinach”. Rok temu spektakularnym sukcesem zakończyło się bicie Rekordu Guinnessa na Największą Ilość Skumulowanej Energii Wytworzonej za Pomocą Ludzkich Mięśni, dwa lata temu Woodstockowicze zagrali w największej Recyklingowej Orkiestrze Świata. W tym roku uczestnicy festiwalu będą przepompowywać wodę do specjalnego zbiornika-ekranu. Tegoroczny festiwal poświęcony jest głownie ekologicznej sile wody, ale organizatorzy chcą też pokazać, jak ogromną energię niesie w sobie wiatr.

– Wiatr to jeden z eko-żywiołów, które towarzyszą nam na co dzień i które pokazujemy co roku na Przystanku – mówi Krzysztof Śpiewek z fundacji All For Planet – chcemy pokazać moc wiatru, chcemy pokazać, że może być on źródłem czystej odnawialnej energii. Wspólnym wypuszczeniem latawców chcemy też pokazać samą energię Woodstockowiczów, którzy od lat udowadniają jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami.

Przed uczestnikami festiwalu niełatwe zadanie. Oficjalny rekord Guinnessa należy do palestyńskich dzieci, które w lipcu 2011 roku wypuściły ponad 12 tysięcy latawców na plaży Al. Waha w Strefie Gazy. W tym roku w Kostrzynie nad Odrą Woodstockowicze spróbują wznieść jak największą ilość kolorowych latawców w spontanicznej, otwartej formule. Bez oficjalnego wpisu do Księgi Rekordu Guinnessa, ale jeśli ta „próba generalna” się powiedzie, organizatorzy nie wykluczają  walki o oficjalny rekord na kolejnej edycji Przystanku.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj