Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wiceminister Jacek Ozdoba: musimy zrobić restart systemu odpadowego

Wiceminister Jacek Ozdoba: musimy zrobić restart systemu odpadowego
jwo
27.07.2020, o godz. 7:30
czas czytania: około 3 minut
10

W wywiadzie "Koniec wolnej amerykanki na rynku odpadowym" dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu Jacek Ozdoba podzielił się swoją wizją systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. "Musimy zrobić restart" - twierdzi minister.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

O planach resortu klimatu odnośnie systemu gospodarki odpadami pisaliśmy już kilkukrotnie na łamach Portalu Komunalnego. Fundamentami szykowanej przez Ministerstwo Klimatu reformy mają być:

  • zniesienie na dwa lata zakazu składowania odpadów kalorycznych,
  • pozwolenie na magazynowanie odpadów przez 3 lata zamiast 1 roku,
  • obliczanie poziomów recyklingu “po staremu”,
  • zahamowanie wzrostu (lub obniżka) opłaty marszałkowskiej,
  • zrównanie cen odbioru śmieci od firm z opłatą od mieszkańców.

W wywiadzie dla “DGP” wiceminister Jacek Ozdoba twierdzi, że “restart” jest konieczny, bo wprowadzone wcześniej zmiany nie przyniosły zakładanego efektu. Mówi o wieloletnich zaniedbaniach, które sprawiły, że aktualnie “jedyną dopuszczalną prawnie metodą zagospodarowania odpadów jest ich przekształcanie w spalarniach lub cementowaniach”.

Co zrobić z nielegalnymi odpadami?

Obecnie według różnych szacunków poza systemem jest od 20 do 40 mln ton odpadów. Alternatywą dla nielegalnego ich deponowania w lasach czy magazynach ma być przywrócenie możliwości ich składowania. Resort deklaruje, że są składowiska, które będą w stanie przyjąć te odpady.

Jacek Ozdoba ujawnił także, że proponowane wydłużenie magazynowania odpadów przez 3 lata ma być wprowadzone bezterminowo.

Pytany z kolei o okres zniesienia zakazu składowania odpadów kalorycznych (2 lata mogą nie wystarczyć na wybudowanie nowych instalacji), przypomniał, że wkrótce zaczną działać spalarnie w Gdańsku i Olsztynie, które będą przyjmować tę frakcję. Zwiększyć mają się także o 200 tys. ton moce przerobowe już istniejących instalacji. Umożliwione ma być także wysyłanie odpadów palnych do spalania za granicą.

Lista spalarni pod znakiem zapytania

Wiceminister klimatu zdradził także, że lista inwestycji w spalarnie odpadów, którą miało do końca zatwierdzić ministerstwo, prawdopodobnie zostanie wyrzucona do kosza. – W obecnych warunkach, przy braku regionalizacji i uwolnieniu rynku, nie będzie rozsądne wskazywać bezpośrednio, gdzie ma powstać konkretna instalacja – mówi Ozdoba.

Ostateczna decyzja co do listy instalacji termicznego przekształcania odpadów ma zostać podjęta w ciągu 2 miesięcy.

Resort liczy na to, że zapotrzebowanie na paliwo alternatywne będzie sukcesywnie spadać. Tego typu odpady będzie można też zagospodarować w większych ciepłowniach, które szukają innego paliwa niż węgiel.

ROP jednym z lekarstw dla gospodarki odpadami

Jednym ze sposobów na uzdrowienie systemu ma być także wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Resort liczy, że pierwsze pieniądze z tego tytułu na inwestycje i finansowanie selektywnej zbiórki odpadów zaczną wpływać do samorządów w 2022 r.

Najważniejszymi ogniwami w systemie ROP mają być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i organizacje odzysku. Minister ocenił jednak, że tych drugich jest na rynku zbyt dużo, więc konieczna będzie konsolidacja.

Jacek Ozdoba wypowiedział się także na temat restrykcyjnych przepisów przeciwpożarowych, które są kolejnymi kosztami dla zakładów odpadowych. Zadeklarował, że mają one zostać poluzowane, m.in. w zakresie konieczności montowania monitoringu wizyjnego.

Projekty przepisów z reformy odpadowej Ministerstwa Klimatu mają ujrzeć światło dzienne jeszcze w te wakacje.

Źródło: DGP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (10)


Prywata

Komentarz #78505 dodany 2020-07-27 08:36:46

Najpierw narobili problemów i firmy zamiast przetwarzać surowce to ganiały aby spełniać wymogi wielu firmom się nie udało i kończą działalność związana w odzyskiem skupem odpadów a takie firmy powinny być wszędzie jak najwięcej i nie powinno im się robić problemów tylko zachęcać do działania żeby więcej jeszcze więcej przetwarzać a tu same problemy i widać coś tam zaczynają chyba kumać że nie tędy droga


gosc

Komentarz #78516 dodany 2020-07-27 09:37:27

To są jaja


ehh

Komentarz #78522 dodany 2020-07-27 09:57:14

Skoro odpadów jest coraz więcej ponieważ więcej produkujemy, a instalacji mogących je odpowiednio zagospodarować nie przybywa, to co się będzie z odpadami działo...? Podpowiem - lasy, gleba, powietrze ... wyrzucanie, zakopywanie, spalanie ..... Składowanie jest najtańsze, tak jak zrzuty do wód ścieków bez oczyszczania. Jeśli nie zostaną wymyślone opakowania, które w łatwy sposób można w potężnych spalarniach spalić to raczej za jakiś czas będziemy spać na odpadach i żadne prawo tego nie zmieni. Zmienić to może TECHNOLOGIA I ROZSĄDEK LUDZKI.


neron III

Komentarz #78544 dodany 2020-07-27 11:25:30

Na czym ma polegać restart? Czy rząd zwróci miliony wydane na monitoring wizyjny spełnający wymagania NASA? Czy rząd zwróci miliony wydane na opracowanie nowych decyzji na składowanie? Czy rząd wróci do opłaty marszałkowskiej z 2016 roku? Czy rząd wycofa się z konieczności zbierania odpadów BIO (zwłaszcza kuchennych) jak powstały olbrzymie instlacje MBP? Czy rząd wycofa się z interpretacji, że popiołu z gospodarstw domowych nie mozna odbierać jako 10 01 01, tylko pod wymyślonym kodem ex 20 01 99? Czy rząd wróci mozliwośc odbioru odpadów jako “suche”, “mokre” i szkło? Czy rząd wycofa się z obowiazku wymiany pojemnik na dostosowane kolororystycznie? Czy rząd wycofa się z koniecznosci odbioru odpadów co 2 tygodnie na terenach wiejskich? Czy rząd wycofa się z urzędowej ceny za odbiór odpadów z firm? Czy rząd wycofa się ze stosowania BDO do odpadów komunalnych? Czy ROP da gminom pieniądze za odebrane surowce? Czy …….. I setki innych drobnych spraw, które powodują, że odpady są drogie….i będa drogie. WĄTPIĘ – restart systemu to tylko mydlenie oczu, by móc wszystko zwalic na “nieudolne samorzady” i “złodziejskie firmy”!

Mat

Komentarz #78632 dodany 2020-07-27 18:28:55

neron III napisał/a:

Na czym ma polegać restart? Czy rząd zwróci miliony wydane na monitoring wizyjny spełnający wymagania NASA? Czy rząd zwróci miliony wydane na opracowanie nowych decyzji na składowanie? Czy rząd wróci...

Podpisuję się pod Panem w 100 % . Zrobili burdel , którego już się nie cofnie . Rzesza ludzi , która próbowała coś wyhamować póki był czas i tak jak Pan opisał - odpowiedzialność spadnie na niewinnych.


demokrata

Komentarz #78545 dodany 2020-07-27 11:28:00

Spalanie w odpowiednich warunkach nie jest złe - odpady mają kalorycznośc na poziomie węgla brunatnego i generalnie mniej np. siarki....tylko nie ma dobrych instalacji, jak np. FORTUM!


Gość

Komentarz #78701 dodany 2020-07-28 00:11:55

Od 20 lat nie ma żadnych rozsądnych zmian w odpadach.Tyle że przybyło firm piszących wnioski. Natomiast zezwolenia dają ciągle na to samo i cedzą jakby mieli tysiące zakładów przetwarzających. Gdzie i tak wymogi spełnia tylko ten, co nie ma żadnego zakładu.


werwr

Komentarz #78721 dodany 2020-07-28 08:38:02

fedrują węgiel z 1 km pod ziemią a odpady kaloryczne zalegają w stodołach i lasach...są na wyciągniecie ręki...przecież przy obecnych technologiach to jest czysta energia...nie można odpadów składować w nieskończoność.....powinna powstać minimum 1 spalarnia na województwo która spalałaby wszystko komunalkę i przemysłowe odpady


nj

Komentarz #79457 dodany 2020-07-31 12:33:05

na czele gospodarki w tym odpadami stoja politycy, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia i takie mamy efekty ich "twórczej" działalności. Pora przejrzec na oczy i postawic na fachowców, a tak zawsze bedzie bałagan, ale nie licze na to, że jarek to zrozumie.


energetyk

Komentarz #79477 dodany 2020-07-31 13:53:29

smutno i straszno, decydenci dają się podpuszczać różnym lobbystom, którzy chcą wywrócić stolik, wszystko w tym co i dobre ma być cofnięte, to jakoś paranoja. Brak regionalizacji, wycofanie się podwyższonej opłaty marszałkowskiej, wycofanie się z zakazu składowania frakcji palnych, wydłużenie okresu magazynowania odpadów, czyli powrót do rozmywania odpowiedzialności za odpady, brak ROP, bzdurne metody naliczania recyklingu eliminujące odzysk energetyczny. Wieloletnich praktyków zastępuje się młodymi, ambitnymi, może i teoretycznie merytorycznymi, ale bez doświadczenia, skutkuje decyzjami które wyglądają " śmieszno i straszno". Panie Premierze wygląda to makabrycznie, łatwiej przygotować lot na Marsa, niż stworzyć zintegrowany, kompletny system gospodarki odpadami, oby refleksja decydentów nastąpiła jak najszybciej, róbmy swoje, a nie działajmy pod dyktando lobbystów wysypiskowych czy nowych ideologów ekologicznych.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024