Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

[WIDEO] Przyszłość maszyn do MBP to sztuczna inteligencja – wizyta na poligonie doświadczalnym PRONAR

[WIDEO] Przyszłość maszyn do MBP to sztuczna inteligencja – wizyta na poligonie doświadczalnym PRONAR
KP
15.05.2025, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

– Skutecznie konkurujemy nie tylko z firmami europejskimi, ale też azjatyckimi – stwierdził w czasie naszej wizyty na poligonie doświadczalnym PRONAR regionalny kierownik sprzedaży maszyn recyklingowych tej firmy w Polsce, Sławomir Matyszkiewicz. Nie są to czcze słowa, ponieważ PRONAR prowadzi na Podlasiu 9 fabryk, z których wyjeżdża m.in. światowej klasy sprzęt do mechanicznego przetwarzania odpadów. Ich pokaz wzbogaciła prezentacja pojazdów marki Cat, które do Siemiatycz przywiozła firma Bergerat Monnoyeur.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Wizytę na poligonie doświadczalnym maszyn recyklingowych PRONAR w Siemiatyczach odbyliśmy podczas konferencji „Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów. Odzysk surowców i energii. Efektywność zakładów” organizowanej przez Abrys. Jej uczestnicy nie tylko przespacerowali się po centrum wystawowym firmy, ale też obejrzeli dynamiczny pokaz światowej klasy maszyn i pojazdów.

– Pokazaliśmy dziś całą gamę naszych maszyn recyklingowych. Od przesiewaczy bębnowych, przez rozdrabniacze, aż po przerzucarki do kompostu – relacjonował Sławomir Matyszkiewicz z PRONAR. Takie maszyny można spotkać już w 86 krajach na całym świecie.



2,5 tysiąca pracowników

Centrum wystawowe, z którym sąsiaduje poligon doświadczalny służy prezentacji całej oferty firmy. Obok maszyn recyklingowych znajdują się w niej też m.in. sprzęty rolnicze oraz felgi do ciężkich pojazdów. – 99% części w każdej maszynie powstaje w naszych fabrykach i pod naszym szyldem. Staramy się jak najwięcej produkować samodzielnie, żeby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców – opowiadał zastępca dyrektora ds. handlu firmy PRONAR, Wojciech Klepacki. Przekonywał, że każda z dziewięciu fabryk firmy współpracuje z innymi na zasadzie systemu naczyń połączonych. W Siemiatyczach odbywa się przede wszystkim montaż części produkowanych w pozostałych zakładach. 

Łącznie PRONAR zatrudnia blisko 2,5 tys. osób (w tym blisko 250 konstruktorów i technologów). Pracują w trzech zakładach w Narwi, a kolejne znajdują się w Hajnówce, Białymstoku, Narewce i Strabli. W Narwi działa także centrum badawczo-rozwojowe, gdzie eksperci firmy prowadzą projekty od pomysłu do seryjnej produkcji.


Jaka będzie przyszłość MBP? Konferencja Abrys w Białowieży

AI przyszłością maszyn

Gospodarze wydarzenia udowodnili, że dzisiejszy sprzęt jest niezwykle zaawansowany technologicznie i samodzielnie potrafi wykonać sporą część pracy, za którą kiedyś był odpowiedzialny wyłącznie człowiek. – Dziś nie robi się już maszyn tej klasy niewykorzystujących AI. Każdy klient chce mieć nad nią pełną kontrolę i to najlepiej zdalną. Stąd skomplikowane systemy monitoringu, które pozwalają naprawić ok. 60% usterek naprawić na odległość – chwalił się Matyszkiewicz. Firma pomaga w ten sposób również zakładom ze Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii. 

Pokaz wzbogaciły pojazdy zaprezentowane przez firmę Bergerat Monnoyeur, która sprzedaje pojazdy marki Cat. – Dziś oglądaliśmy tzw. maszyny next gen. Są one wyposażone w mnóstwo rozwiązań technologicznych, które pozwalają usprawniać i badać pracę pojazdów – mówił przedstawiciel firmy Rafał Herda. Nowoczesne rozwiązania pomagają przede wszystkim podnieść wydajność pracy maszyn. Herda podawał przykład pojazdów, których praca wcześniej nie była monitorowana. Kiedy dostawca zainstalował w nich urządzenia pomiarowe okazało się, że aż 50% teoretycznego czasu pracy maszyna spędzała na “jałowym” biegu. Po wprowadzeniu zdalnego pomiaru pracy inżynierom udało się doprowadzić do sytuacji, w której przez 85% czasu pojazd rzeczywiście wykonywał swoje zadania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025