Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Wideokonferencja z klimatem

Wideokonferencja z klimatem
15.09.2008, o godz. 14:01
czas czytania: około 2 minut
0

O znaczeniu szczytu klimatycznego, który Polska zorganizuje w grudniu w Poznaniu, rozmawiali: reprezentanci „Trójki”: prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono; premier Danii Anders Fogh Rasmussen i premier Donald Tusk wraz z ministrem Środowiska, prof. Maciejem Nowickim oraz Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO WOD-KAN [13.01-24.02.25]

„Trójka” jak potocznie określa się to gremium, to przedstawiciele „trzech prezydencji COP”: zeszłorocznej (indonezyjskiej), tegorocznej (polskiej) oraz następującej po niej – duńskiej. Uczestnicy rozmawiali o wsparciu, jakiego mogą udzielić toczącym się negocjacjom na temat redukcji CO2. To także wyraz ciągłości procesu wypracowywania globalnych rozwiązań na rzecz klimatu.

Rozmówcy zgodzili się, że konieczne jest utrzymanie wysokiego tempa procesu budowania globalnego porozumienia na rzecz ochrony klimatu. Potwierdzili, że ważna jest praca techniczna, analityczna, wskazując jednocześnie, że niezbędne jest też przywództwo polityczne.

Politycy zgodzili się co do celów, jakie stoją przed międzynarodową społecznością. Są to między innymi kwestie jasno zdefiniowanego programu pracy na rok 2009. Uwzględnia on cztery bloki negocjacyjne w ramach Konferencji Klimatycznej, czyli ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałanie zmianom klimatu, adaptację do zmian, transfer technologii i fundusz adaptacyjny.

Premier Donald Tusk mówił też o przygotowaniach Polski do COP 14: – Chcę zapewnić, że w Polsce zaangażowaliśmy wszystkie siły i możliwości polityczne, finansowe i merytoryczne, aby konferencja w Poznaniu zakończyła się sukcesem – mówił premier.
Podczas rozmowy poruszono też temat Wystawy „Technologie dla ochrony klimatu", która będzie wydarzeniem towarzyszącym COP 14 oraz unikalnym w skali świata pokazem najnowszych i najciekawszych rozwiązań na rzecz klimatu.

Uczestnicy podkreślili wagę spotkań i kontaktów „Trójki” oraz zapowiedzieli podjęcie w przyszłości wspólnych inicjatyw.

Wideokonferencja była kolejną okazją do przedstawienia międzynarodowemu gremium stanu przygotowań do przyjęcia reprezentantów krajów z całego świata w Poznaniu. Po sukcesie polskiej delegacji w Ghanie, gdzie na forum ONZ bardzo dobrze oceniono przygotowania Polski do COP 14, tym razem sekretarz generalny Ban Ki-moon miał okazję zapoznać się ze stanem przygotowań do szczytu.

COP (Conference of the Parties), to coroczne spotkanie krajów – stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Obradom skupiającym zawsze kilka tysięcy osób przewodniczy jeden człowiek – prezydent COPu, którym tradycyjnie zostaje minister środowiska kraju, który gości konferencję. Minister na ten czas staje się neutralnym moderatorem globalnej dyskusji, a jego wysiłki skupione są na skutecznym wsparciu procesu. Po zakończeniu obrad przez następny rok przygotowań do kolejnego COPu, współdziała na rzecz przygotowania kolejnej tury negocjacji. Praktyka poprzednich spotkań wskazuje, że w tym roku poznańskim obradom przewodniczył będzie polski minister środowiska, prof. Maciej Nowicki.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025