Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Więcej ciepła systemowego dla Gdyni, Rumi i Kosakowa

Więcej ciepła systemowego dla Gdyni, Rumi i Kosakowa
sm
06.03.2019, o godz. 15:45
czas czytania: około 3 minut
0

PGE Energia Ciepła i Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni podpisały umowę o współpracy na rzecz zwiększenia dostępności ciepła sieciowego dla mieszkańców Gdyni, Rumi i Kosakowa. By zadbać o poprawę warunków środowiskowych i bezpieczeństwo dostaw Gdyński OPEC przeznaczy ponad 120 milionów złotych na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

5-letnią umowę o współpracy PGE Energia Ciepła oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisały 6 marca. Celem porozumienia jest współpraca na rzecz zwiększenia dostępności ciepła sieciowego dla mieszkańców Gdyni, Rumi i Kosakowa. To najlepsze rozwiązanie na obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza, ponieważ podłączenie tzw. cieplika oznacza likwidację pieców w domach i ograniczenie niskiej emisji.

Strony porozumienia planują duże inwestycje w źródła ciepła i rozbudowę sieci ciepłowniczej. PGE EC prowadzi analizy przedinwestycjne dla Elektrociepłowni w Gdyni. Ich celem jest zbadanie wariantów budowy nowych źródeł energii przyjaznych dla środowiska. Nowe źródła wytwórcze zastąpią w pierwszej kolejności kocioł wodny węglowy, a w przyszłości kogeneracyjne bloki węglowe.

Z kolei Gdyński OPEC przeznaczy ponad 120 milionów złotych na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych.Działania te mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i  aktywną walkę ze smogiemmówił Janusz Różalski, Prezes Zarządu OPEC Sp. z o.o.Zamierzamy sukcesywnie likwidować stare i nieefektywne piece w domach jednorodzinnych oraz lokalne kotłownie. Należy podkreślić, że korzystanie z ciepła sieciowego nie wymaga magazynowania i uzupełniania paliwa, nie wytwarza hałasu, zapachu ani zanieczyszczeń atmosferycznych – dodaje.

PGE EC i OPEC przeciwko SMOGowi

PGE Energia Ciepła i OPEC we współpracy z miastem Gdynia już cztery lata temu sformalizowały wspólne działania trójstronnym Porozumieniem o Zrównoważonym Rozwoju. – W jego ramach prowadzimy szereg działań efektywnościowych i edukacyjnych, które w 2018 r. zaowocowały likwidacją 80 pieców na paliwa stałe, podpisaniem 20 umów na dofinansowanie likwidacji niskiej emisji oraz 18 umów na dofinansowanie budowy wewnętrznej instalacji ciepłej wody użytkowej – mówi Elżbieta Kowalewska, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.

OPEC udawało się dotąd z sukcesem pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Do roku 2023 spółka zaplanowała realizację pięciu projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i trzech projektów konkursowych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie prawie 50 milionów złotych.

PGE Energia Ciepła zapowiedziało, że planuje na najbliższe lata duże inwestycje w różnych miastach w Polsce. Ich celem jest zwiększanie potencjału ciepłowniczego poprzez budowę do 2030 roku 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. – Jesteśmy liderem rynku ciepła w Polsce, chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Paliwa niskoemisyjne i oczyszczanie spalin

Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 powinien przekroczyć 50 proc. W PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże realizowany jest program dostosowania majątku do wymagań konkluzji BAT w optymalnym zakresie poprzez modernizację istniejących instalacji oczyszczania spalin z tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przypomniał, że miasto już od 20 lat udziela mieszkańcom dotacji na likwidację pieców węglowych i wspiera inwestycje mieszkańców w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną. Ważnym elementem polityki gdyńskiego samorządu jest edukacja. Dalsza rozbudowa ekologicznej i bezpiecznej miejskiej sieci ciepłowniczej przy sukcesywnym wyłączaniu z eksploatacji źródeł niskiej emisji, doskonale wpisuje się w strategię miasta powiedział prezydent Szczurek.

OPEC dostarcza ciepło mieszkańcom Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60 proc. mieszkańców i pokrywając około 70 proc. zapotrzebowania na energię cieplną.

Z kolei PGE Energia Ciepła ma ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,3 GWt mocy elektrycznej 4,1 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 538 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce.

Źródło: PGE Energia Ciepła

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024