Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

„Wielka Woda” w Hydropolis we Wrocławiu. Eksponat z serialu w strefie Miasto i Woda

„Wielka Woda” w Hydropolis we Wrocławiu. Eksponat z serialu w strefie Miasto i Woda
PU
22.12.2022, o godz. 14:36
czas czytania: około 3 minut
0

Serial „Wielka Woda” w kilkanaście dni stał się hitem Netflixa. Historię powodzi stulecia śledzili widzowie z całego świata. Charakterystyczny eksponat z filmu trafił do Hydropolis. To tam zobaczycie makietę Wrocławia, na którą główna bohaterka serialu wylała kawę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Wielka Woda” to sześcioodcinkowy dramat w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka, który rozgrywa się we Wrocławiu i jego okolicach w 1997 roku. Serial zobaczyły miliony widzów na całym świecie, a tylko w pierwszym tygodniu obejrzało go ponad 10 milionów gospodarstw domowych. „Wielka Woda” zadebiutowała na platformie 5 października 2022 r., ale to wrocławianie jako pierwsi na świecie zobaczyli serial już 30 września 2022 r., podczas uroczystej premiery.

Kawa na makiecie

Kanwą serialu stała się powódź tysiąclecia. Przed naukowcami i lokalnymi władzami stoi szereg niewyobrażalnie trudnych decyzji do podjęcia, gdy do miasta nieuchronnie zbliża się potężna fala powodziowa. W obronie miasta przed wielką wodą ma pomóc wykwalifikowana hydrolożka Jaśmina Tremer (w tej roli Agnieszka Żulewska), którą do Wrocławia ściąga urzędnik Jakub Marczak (Tomasz Schuchardt). Ze zdaniem specjalistki nie zgadza się część sztabu kryzysowego. W jednej ze scen – podczas burzliwej dyskusji – zdenerwowana Jaśmina Tremer rozlewa kawę na makietę Wrocławia, pokazując jak powódź zaleje miasto. To właśnie ta makieta stolicy Dolnego Śląska powiększyła liczbę eksponatów w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Wnikliwi goście odnajdą nawet miejsce, gdzie hydrolożka wylała napój. Pomocny w poszukiwaniu plamy może także okazać się kubek powieszony nad makietą. Miniatura stanęła w strefie Miasto i Woda.

– „Wielka Woda” to serial o niezwykłej historii mieszkańców Wrocławia, którzy bohatersko walczyli z żywiołem, ratując swoje miasto. Emocji towarzyszących bohaterom serialu możemy teraz doświadczyć w Hydropolis. Miejsce ekspozycji eksponatu nie zostało wybrane przypadkowo. Hydropolis we Wrocławiu to jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie i jedno z nielicznych takich miejsc na świecie. Opowiada o życiodajnej substancji z różnych, fascynujących perspektyw – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Fikcja i prawda

Fani „Wielkiej Wody” mogą w Hydropolis poszerzyć swoją wiedzę na temat powodzi tysiąclecia i zweryfikować, co w serialu było fikcją, a co wydarzyło się naprawdę.

– W strefie Miasto i Woda, obok nowej makiety, znajduje się także imponująca satelitarna mapa Wrocławia, na której prezentujemy wizualizację powodzi tysiąclecia. Na multimedialnym ekranie można zobaczyć, jakie obszary Wrocławia znalazły się pod wodą w 1997 r. – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. Wrocław, do którego należy Hydropolis.

Wystawa na 25-lecie

Przed wejściem do Hydropolis znajdziemy wystawę przygotowaną na 25-lecie „wielkiej wody”. To niezwykła historia o potężnym żywiole, z którym dzień po dniu walczyli mieszkańcy Wrocławia. Tak jak próbowali to przedstawić twórcy serialu. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, natomiast w weekend w godz. 10.00-20.00. W okresie świąteczno-noworocznym będzie otwarte w drugi dzień Świąt, 26 grudnia od godz. 10.00 do 20.00, w Sylwestra od godz. 10.00 do 17.00, w Nowy Rok od godz. 12.00 do 20.00 oraz 6 stycznia, w Trzech Króli w godz. 10.00-20.00. Bilety na konkretny termin najłatwiej kupić na stronie www.bilety.hydropolis.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024