W Łodzi rozpoczęła się budowa i modernizacja infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. W ciągu dwóch najbliższych lat roboty będą prowadzone na prawie 800 ulicach.

Najwięcej kłopotów sprawi naprawa sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w centrum miasta. Rury w niektórych miejscach mają nawet ponad 80 lat. Konieczne jest miejscowe rozkopanie jezdni, by robotnicy mogli dostać się do złączeń. Następnie stare rury zostaną skruszone za pomocą specjalnej drgającej głowicy. Na jej miejsce wciśnięte będą nowe.

Najmniej uciążliwa będzie modernizacja kanalizacji deszczowej. Jej odnowa nie wymaga bowiem niszczenia dróg – wszystkie prace prowadzone są przez studzienki kanalizacyjne.

Cała inwestycja pochłonie ok. 200 mln euro. Część pieniędzy da Unia Europejska. To największa i najdroższa inwestycja w Łodzi oraz trzecie takie przedsięwzięcie w kraju.  Prace przy nowej sieci wodno-kanalizacyjnej potrwają dwa lata i obejmą Górną, Polesie, Bałuty i Widzew. W sumie powstanie 60 km sieci wodociągowej, ponad 200 km kanalizacyjnej i 84 km kanalizacji deszczowej.

Zmodernizowana zostanie również obecna sieć na 134 ulicach o łącznej długości 161 km. Dzięki inwestycji znikną niemal wszystkie szamba, rynsztoki i punkty dowozu wody. Poprawić ma się również jakość wody w kranach. Robotnicy na wykonanie wszystkich prac mają czas do końca 2009 r.

Źródło: Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj