Wielkopolskie: ogromne zniszczenia po wichurach w lasach; leśnicy szacują straty

Wielkopolskie: ogromne zniszczenia po wichurach w lasach; leśnicy szacują straty
PAP/jw
22.02.2022, o godz. 11:37
czas czytania: około 3 minut
0

Leśnicy oceniają, że zniszczenia w wielkopolskich lasach po wichurach są ogromne. Obecnie cały czas trwa szacowanie strat, ale już według wstępnych danych RDLP w Poznaniu sięgają one ok. 170 tys. m sześc., zaś na terenie RDLP w Pile - wstępnie między 450 a 500 tys. m sześc.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak podkreślił w rozmowie z PAP, że wichury, jakie od czwartku przechodziły przez Wielkopolskę spowodowały spore zniszczenia lasów. Jak powiedział, leśnicy we współpracy z innymi służbami w pierwszej kolejności usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić bezpieczeństwo.

Trwa szacowanie strat

Maćkowiak wskazał, że szacowanie strat w lasach cały czas trwa, ale według wstępnych danych, zniszczenia na terenie RDLP w Poznaniu sięgają łącznie ok. 170 tys. m sześc.

Dodał, że wśród terenów, które w ostatnich dniach ucierpiały najbardziej są m.in. Nadleśnictwa Krotoszyn, Jarocin, Grodziec, Turek i Konstantynowo, gdzie objętość uszkodzonych drzew w każdym z nich sięga ponad 10 tys. m sześc. Maćkowiak zauważył, że łącznie straty na terenach tych pięciu nadleśnictw to ok. 70 tys. m sześc.

„Obecnie w lasach prowadzone są prace, aby te wszystkie zniszczenia uprzątnąć. Skala jest duża, prace mogą potrwać kilka do kilkunastu tygodni. W wielu miejscach problemem są nie tylko pojedyncze wywrócone drzewa, ale całe powierzchnie wiatrołomów i wiatrowałów” – powiedział PAP Maćkowiak.

Zakazy wstępu do lasu

Dodał, że w miejscach najbardziej uszkodzonych wprowadzane są zakazy wstępu do lasu, by uniknąć ryzyka wypadków.

Po uprzątnięciu zniszczeń przygotowywana będzie gleba, aby można było wykonać nowe nasadzenia i aby las w tych miejscach mógł powrócić jak najszybciej.

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha.

Ogromne straty odnotowano także na terenie RDLP w Pile. „Pełne dane będą znane najpewniej dopiero za kilka dni, ale już z tego co nam dotychczas przekazano z Nadleśnictw, straty na terenie całej naszej Dyrekcji szacowane są wstępnie między 450 a 500 tys. m sześc.” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa RDLP w Pile Maria Bajsarowicz.

Silne podmuchy wiatrów

Dodała, że w regionie wciąż występują silne podmuchy wiatrów, więc szacowanie strat odbywać się musi także z zachowaniem bezpieczeństwa.

W poniedziałek rano o skali zniszczeń poinformowało m.in. Nadleśnictwo Durowo położone w północnej Wielkopolsce głównie na terenie powiatów: wągrowieckiego i obornickiego, znajdujące się na terenie RDLP w Pile. Jak wskazano, „sobotnie południe było straszne”.

“Prędkość wiatru osiągała w porywach ponad 100 km/h, a obserwując las nie sposób było oprzeć się wrażeniu, że drzewa za chwilę położą się na ziemi. Odkąd wiatr ustał ruszyliśmy w teren aby choć wstępnie ustalić jak duże szkody poczynił. Prawdopodobnie ich rozmiar jest jednym z największych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim 10-leciu” – podano.

Wstępne szacunki

Dodano, że wstępne szacunki wskazują na straty ok. 10 tys. m sześc.

„Uszkodzenia widoczne są w zasadzie wszędzie – nie ma kompleksów leśnych, w których nie byłoby widać powalonych drzew, większość dróg jest zablokowana – przecinanie powalonych drzew to bardzo trudna i czasochłonna praca wymagająca doświadczonych pilarzy. Dopiero gdy drogi zostaną udrożnione będziemy mogli dojechać w każdy fragment leśnych ostępów i sprawdzić ich stan. Widać wiele wiatrowałów (drzew przewróconych w całości z korzeniami) – od początku roku spadło już bardzo dużo deszczu – gleba uległa rozmiękczeniu i przy tak silnym wietrze drzewa straciły stabilność. Prosimy zachowajcie rozsądek i wstrzymajcie się chwilowo od leśnych spacerów” – zaapelowano.

RDLP w Pile obejmuje grunty Skarbu Państwa o powierzchni 362,75 tys. hektarów, w tym lasów 349,2 tys. hektarów, na terenie czterech województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024