Halasz podał, że w od 1 stycznia tego roku do poranka 13 marca w Wielkopolsce doszło do 282 pożarów traw. Najwięcej pożarów traw zanotowano na terenie miasta Poznań i pow. poznańskiego – 44 zdarzeń, miasta Konin i pow. konińskiego – 41 zdarzeń, a także na terenie powiatów: kaliskiego – 26 zdarzeń, pilskiego – 19, oraz ostrowskiego – 19. W Wielkopolsce w wyniku tych pożarów strażacy nie odnotowali osób rannych i śmiertelnych.
Ponad 3,5 razy więcej interwencji niż rok temu
“W całej Polsce doszło już do ponad 9,1 tys. interwencji strażaków podczas pożarów traw, łąk, trawników i poboczy dróg, co stanowi drastyczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. O tej samej porze w 2024 roku liczba ta wynosiła ponad 2 tys. Oznacza ponad czterokrotny wzrost liczby interwencji. Sytuacja jest wyjątkowo niepokojąca, a skala zagrożenia stale rośnie. Te pożary powstają najczęściej w skutek ingerencji ludzkiej, np. wypalania traw, braku roztropności” – podkreślił Halasz.
Straty dla środowiska naturalnego oraz infrastruktury
Dodał, że według ostatnich danych, “w wyniku pożarów traw w 2025 roku w Polsce 15 osób odniosło obrażenia, a 2 osoby poniosły śmierć”. “Oprócz zagrożenia dla ludzi, pożary traw powodują ogromne straty dla środowiska naturalnego oraz infrastruktury” – powiedział.
Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne i niesie za sobą poważne konsekwencje prawne, a każdy pożar to ryzyko utraty życia, zdrowia oraz strat materialnych.
“Apelujemy o rozsądek i zgłaszanie każdego przypadku wypalania traw odpowiednim służbom. Każdy niekontrolowany ogień może doprowadzić do katastrofy” – podkreślają strażacy.
Wypalanie traw prowadzi do degradacji gleby i niszczy bioróżnorodność. Eksperci alarmują
Komentarze (0)