Gotowa jest pierwsza w Polsce wieża lęgowa dla jerzyków – małych, przypominających jaskółki ptaków, które przylatują do Polski na przełomie kwietnia i maja, by wydać na świat swoje potomstwo.

Wieża w Warszawie kształtem nawiązuje do jerzyka w locie i mieści ok. 100 budek dla ptaków. Budowla ma aż 8,3 m wysokości, cała konstrukcja wykonana jest ze stali ocynkowanej.

Dlaczego te niepozorne jerzyki budzą tak wielkie emocje? Otóż stanowią  one niezastąpioną, a przede wszystkim naturalną broń przeciwko plagom komarów i meszek. W ciągu doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy tych dokuczliwych owadów. Mimo, że są to ptaki chronione, w ostatnich latach obserwujemy znaczny spadek ich populacji. W okresie lęgowym chętnie zakładają gniazda w szczelinach bloków mieszkalnych i pod dachami domów, ponieważ specyficzna budowa nóg jerzyków pozwala im siadać wyłącznie na pionowych powierzchniach. Niestety coraz częstszym, choć nielegalnym, zjawiskiem staje się zalepianie szczelin z pisklętami. Dlatego też przedstawiciele władz Białołęki wraz ze Stołecznym Towarzystwem Ochrony Ptaków (STOP) oraz radnym dzielnicy – Marcinem Korowajem postanowili zaangażować się w budowę wieży lęgowej przystosowanej do potrzeb tych pożytecznych ptaków, będącej jednocześnie estetycznym elementem otoczenia. 

źródło: um.warszawa.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj