76 kontenerów pełnych m.in. części samochodowych i sprzętu AGD – tyle śmieci zebrało 27 więźniów, którzy w ubiegłym roku sprzątali mazowieckie lasy. Akcja „Czyste lasy na Mazowszu” trwa, a ostateczne wyniki pracy więźniów na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych poznamy w 2014 r.

Taka forma resocjalizacji jest możliwa dzięki podpisanemu w 2011 r. porozumieniu pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych oraz Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie. Na mocy porozumienia skazani, którzy odbywają karę w warszawskich więzieniach, nie tylko sprzątają mazowieckie lasy z odpadów, ale także porządkują ścieżki przyrodnicze oraz przeprowadzają doraźne remonty budynków i obiektów na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

W ubiegłym roku 27 więźniów pracowało na terenie: Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka, Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Eko lokator Toruń

Współpraca jest przewidziana na lata 2011-2014. Głównym celem zawartego porozumienia jest utrzymanie czystości i porządku w mazowieckich lasach. Dodatkowo, zaangażowanie w porządkowanie terenów leśnych to duża szansa na resocjalizację dla więźniów. Osadzeni uczestniczą w specjalnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Na realizację programu „Czyste lasy na Mazowszu” w budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowano ponad 105 tys. zł.

źródło: mazovia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj