Teren Górki Retkińskiej w Łodzi zostanie uporządkowany. To miejsce ma szanse stać się nową enklawą zieleni w tej części miasta. Od września porządkami w tym miejscu zajmą się więźniowie z Zakładu Karnego w Garbalinie.

Okolice Błoni i Górki Retkińskiej to zielony obszar zamykający od północy osiedla na Retkini i miejsce spacerów jej mieszkańców. Niestety, jest on bardzo zaniedbany. Powstał więc pomysł, aby uporządkowaniem terenu bezpłatnie zajęła się grupa 30 więźniów z Garbalina.

– Górka została „zbudowana” ponad 30 lat temu i od tego czasu nikt się tym terenem nie zajmował – mówi wiceprezydent Łodzi Dariusz Joński. – Chcemy stworzyć tam przyjazne miejsce dla mieszkańców Retkini. W ciągu 2 miesięcy teren powinien być oczyszczony, a Łódź zyska dobrze zagospodarowany teren zielony.

Korzyści z tego rodzaju współpracy są obopólne – miasto zyskuje darmowych pracowników, a dla samych osadzonych roboty są szansą na resocjalizację i stanowią element oceny przed ewentualnym warunkowym zwolnieniem.

– Do pracy zostanie skierowana starannie wyselekcjonowana grupa ludzi skazanych za drobne przestępstwa i wykroczenia – mówi pułk. Jerzy Kopeć, z-ca dyrektora Inspektoratu Okręgowej Służby Więziennej w Łodzi. – Będą pracowali od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 15.

Jest już gotowa wstępna koncepcja zagospodarowania terenu, w ramach której powstaną określone strefy funkcjonalne. W przyszłości Górka Retkińska i okolice mają być dobrym miejscem do aktywnego wypoczynku (jazda na rowerze, ścianka wspinaczkowa, jogging) i biernego wypoczynku (leżakowanie, pikniki) oraz poznawania przyrody (ścieżka przyrodnicza).

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj