Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wiosenna akcja ratowania żab

Wiosenna akcja ratowania żab
mm
03.04.2015, o godz. 9:29
czas czytania: około 3 minut
0

W parkach narodowych i krajobrazowych w Podlaskiem ruszyła wiosenna akcja ratowania płazów, które o tej porze roku migrują do zbiorników wodnych, żeby się rozmnażać. Płotki chroniące żaby przed śmiercią pod kołami samochodów ustawiono m.in. nad Biebrzą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Płotki uniemożliwiają płazom wejście na drogę. W niektórych miejscach pomiędzy płotkami znajdują się dołki, do których wpadają żaby. Są zbierane, np. do wiaderek i przenoszone bezpiecznie na drugą stronę jezdni. Dzięki temu śmiertelność płazów na drogach jest mniejsza. Udaje się w ten sposób ratować m.in. żaby trawne, żaby moczarowe, ropuchy szare, traszki zwyczajne i grzebieniaste czy grzebiuszki.

Tegoroczną akcję rozpoczął już Biebrzański Park Narodowy. Płotki pojawiły się na odcinku kilkuset metrów drogi z Goniądza do Wólki Piasecznej. Są tam regularnie ustawiane od lat. Zajmuje się tym młodzież z Goniądza wraz z opiekunami oraz pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Młodzi ludzie codziennie odwiedzają to miejsce i przenoszą zatrzymane przy płotkach płazy. Ewa Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego poinformowała PAP, że w 2014 r. w tym miejscu przeniesionych zostało ok. 6 tys. płazów.

Biebrzański Park Narodowy wspólnie z Instytutem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), tej wiosny chroni również płazy na odcinku ok. 400 metrów tzw. carskiej drogi w okolicach wsi Laskowiec. Carska Droga ma około 30 km i biegnie od Osowca do Strękowej Góry.

Przenoszeniu płazów towarzyszy ich szczegółowy monitoring. – Wszystkie zaobserwowane podczas akcji płazy są oznaczane co do gatunku i płci. Informacje są zapisywane. Zebrane notatki wzbogacą dane inwentaryzacyjne Biebrzańskiego Parku Narodowego i materiały naukowe Instytutu Biologii UwB – poinformowała Ewa Wiatr. Dodała, że ma powstać także specjalna platforma informatyczna połączona z bazą danych, którą przygotowuje Stowarzyszenie Człowiek i Przyroda”.

Do akcji przymierza się również Suwalski Park Krajobrazowy. Ma się ona rozpocząć w przyszłym tygodniu. W Białowieskim Parku Narodowym odbędzie się w tym roku na terenie Parku Pałacowego w Białowieży oraz w gminie Narewka w okolicach wsi Olchówka. Nie będzie natomiast płotków na drodze Białowieża-Pogorzelce, gdzie ustawiano je w minionych latach.

Znacznym ułatwieniem w ochronie płazów są np. nowoczesne rozwiązania drogowe, gdy wraz z przebudową czy budową drogi powstają przejście dla płazów. Tak jest np. na terenie rezerwatu Kalinowo na trasie Drozdowo-Kalinowo w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi.

– Takie przejścia funkcjonują tam od pięciu lat. Park krajobrazowy organizuje tam wycieczki edukacyjne dla dzieci, podczas których można zobaczyć jak działają takie przejścia – powiedziała PAP Elżbieta Gromadzka z łomżyńskiego parku krajobrazowego. Dzieci poznają też przy okazji różne gatunki płazów. Nad Narwią występuje ich około dwunastu. Są m.in. rzadkie rzekotki nadrzewne.

Podobne przejście dla płazów powstało też w Sidorówce na Suwalszczyźnie. Dzięki temu też nie trzeba tam będzie ustawiać płotków – powiedziała PAP Sylwia Racis z Suwalskiego Parki Krajobrazowego. Płazy sukcesywnie zaczynają się pojawiać. Płotki znajdą się w innych miejscach.

Biebrzański Park Narodowy szuka pieniędzy na budowę trwałych wygrodzeń z myślą o płazach przy carskiej drodze. Park złożył stosowne projekty do funduszy unijnych. Przepusty mają być wkomponowane w nasyp drogi tak, by były niewidoczne i nie ingerowały w krajobraz.

Akcja ochrony płazów ruszyła też w Białymstoku. Płotki rozstawiono na osiedlu Dojlidy Górne, wzdłuż ulic: Karpińskiego i Plażowej. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Karolski, pierwsze płazy w tym miejscu pojawiły się w czwartek. A w piątek udało się przenieść w tym miejscu ponad 300 płazów żab czterech gatunków: żaby moczarowej, ropuchy szarej, żaby trawnej i jeziorkowej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024