Sprzątam, szanuję, segreguję – pod takim hasłem na plaży miejskiej w Giżycku odbył się piknik podsumowujący Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur. Akcję po raz dwunasty zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i centrami edukacji ekologicznej z regionu.

Spotkanie w Giżycku było okazją do nagrodzenia najbardziej aktywnych, którzy zaangażowali się w Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur. W działaniach co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji, która rozpoczęła się 1 kwietnia było „Sprzątam, szanuję, segreguję”, a jednym z jej celów było zaangażowanie w działania ekologiczne społeczności szkolnej, leśników, myśliwych i samorządowców.

Według szacunków w tegorocznej akcji wzięło udział ponad 30 tys. osób, które zebrały rekordową ilość odpadów – ok. 70 ton. To niemal dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Co ważne śmieci zbierano także ze zbiorników i cieków wodnych. Tradycyjnie tegoroczna akcja została wzbogacona o dodatkowe działania: tworzenie nowych i pielęgnacja już istniejących remiz śródpolnych. W akcję w tym roku wyjątkowo aktywnie zaangażowali się myśliwi, którzy nierzadko pełnili funkcję lokalnych koordynatorów spotkań, których głównym mianownikiem było edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Jak zgodnie podkreślają myśliwi, takie wydarzenia były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy uczniów z zakresu ochrony środowiska.

– Wszelkie działania zmierzające ku temu, aby lasy i jeziora naszego regionu nie ginęły pod tonami śmieci, warte są uwagi i poświęcenia – mówi Tadeusz Ratyński,zastępcaca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – Takie akcje jak Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur są istotnym elementem edukacji ekologicznej i wchodzą w skład wielkiego projektu jakim są działania na rzecz ochrony środowiska. Trzeba uczyć już najmłodszych, ponieważ same milionowe inwestycje w środowisko nie wystarczą – dodaje.

Tegoroczna akcja rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwała do początku maja. Wśród „skarbów” jakie znajdywano w leśnych ostępach dominowały szklane, plastikowe butelki, worki jednorazowe, opony.

– Tylko w regionie Wielkich Jezior Mazurskich w akcji wzięło udział około 15 tysięcy dzieci i młodzieży – mówi z zadowoleniem Ewa Stajuda, prezes FOWJM. – To świadczy o tym, że chcemy, aby nasz region był piękny i czysty.

Po pracy przyszedł czas na nagrodzeni tych najbardziej aktywnie włączyli się w akcję. Podczas pikniku w Giżycku statuetki, dyplomy i nagrody odebrali przedstawiciele placówek szkół i przedszkoli z różnych zakątków naszego województwa. Wśród nagrodzonych nie zabrakło także leśników i myśliwych. Piknik był także doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Dla przybyłych przygotowano bowiem wiele atrakcji i niespodzianek. Można było sprawdzić swoją wiedzę m.in. z zakresu ekologii. Jak przystało na piknik nie mogło zabraknąć atrakcji dodatkowych – konkurencji ruchowych, jak też i pokazów w wykonaniu ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W programie pikniku znalazło się wiele zabaw, w których chętnie uczestniczyły dzieci angażując "przy okazji" swoich rodziców.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj