Na ulicach Łódzi pojawi się wkrótce 200 włazów kanalizacyjnych wykonanych według projektu Kamili Borowskiej – laureatki ogólnopolskiego konkursu na projekt włazu promującego miasto.

Autorka zwycięskiego projektu – studentka Politechniki Białostockiej,  wykorzystała w swojej pracy motyw rozłożonej papierowej łódki – origami. W centralnej części włazu widnieje logo Łodzi, otoczone jest wzorem powstałym po rozłożeniu papierowej łódki – origami. Pokrywy promocyjne pojawią się w reprezentacyjnych częściach miasta np. w Nowym Centrum Łodzi, przy dworcu Łódź Fabryczna, na nowych podwórcach. W miarę możliwości wszędzie tam, gdzie są atrakcje turystyczne Łodzi.

Pierwsze włazy promocyjne pojawiały się w Łodzi  już na początku XX wieku. Reklamowano na nich lokalne firmy lub odlewnie żeliwa. W zasobach Muzeum Włókiennictwa znajduje się obecnie 20 zabytkowych, odrestaurowanych przez pracowników ZWIK pokryw odnalezionych przez członków Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Ozdobą kolekcji jest właz secesyjny z początku XX wieku znaleziony na ulicy Rewolucji 1905 roku. W Łodzi można spotkać też współczesne ozdobne włazy  z napisem "Łódź"  po polsku, rosyjsku, niemiecku i w jidysz. Jest też pokrywa dedykowana Williamowi H. Lindleyowi – projektantowi łódzkich wodociągów i kanalizacji.

Na początku grudnia w galerii przy Piotrkowskiej 87 otwarta zostanie wystawa projektów zgłoszonych na konkurs promocyjnego włazu Łodzi. Tam również będzie można zobaczyć żeliwny odlew zwycięskiej pracy.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj