Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

Wniosek dot. ustawy metropolitalnej skierowany do prac legislacyjnych rządu

Wniosek dot. ustawy metropolitalnej skierowany do prac legislacyjnych rządu
MŁ/PAP
05.03.2025, o godz. 10:01
czas czytania: około 3 minut
0

Wiceminister MSWiA Tomasz Szymański przekazał PAP, że skierował wniosek o wprowadzenie projektu ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim do Przewodniczącego Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. "Według optymistycznych założeń przyjęcie projektu przez rząd mogłoby nastąpić w II kwartale tego roku" - ocenił.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Wiceminister Szymański poinformował PAP, że 27 lutego br. skierował do Przewodniczącego Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu wniosek o wprowadzenie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw.”Po uzyskaniu wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projekt ustawy zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych” – powiedział.

Kiedy możemy spodziewać się przyjęcia założeń projektu przez rząd?

Zaznaczył, że jest to pierwszy z etapów rządowego procesu legislacyjnego i nie jest możliwe wskazanie dokładnej daty przekazania przez Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy Marszałkowi Sejmu. “Według optymistycznych założeń przyjęcie projektu przez rząd mogłoby nastąpić w II kwartale 2025 roku” – dodał wiceminister.

To oddolna inicjatywa samorządów

Przypomniał, że projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw stanowi inicjatywę oddolną przedstawicieli samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

“Prace nad projektem prowadzone były w ramach grupy roboczej ds. uregulowań prawnych dla obszarów metropolitalnych Zespołu do Spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W skład wspomnianej grupy roboczej wchodzą przedstawiciele wszystkich zainteresowanych korporacji samorządowych” – wyjaśnił.

Dodał, że stronę rządową reprezentują przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. “Projekt wprowadza podstawy do utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim, dokonując także nowelizacji ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim oraz nowelizacji wybranych ustaw sektorowych w celu zapewnienia należytej funkcjonalności śląskiemu oraz pomorskiemu związkowi metropolitalnemu” – powiedział.

Do czego potrzebna jest ustawa metropolitalna?

Zdaniem wiceministra, projektowana ustawa ma przede wszystkim przyczynić się do usprawnienia procesu wykonywania zadań publicznych o charakterze metropolitalnym i ponadlokalnym, co w konsekwencji przełoży się na podniesienie poziomu życia mieszkańców.

Podkreślił, że będą się one koncentrowały wokół m.in. polityki rozwoju, kształtowaniu ładu przestrzennego, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku czy mobilności miejskiej.

“Przewiduje się także, że zaproponowane w projekcie rozwiązania spowodują przezwyciężenie barier rozwojowych doprowadzając do poprawy dynamiki rozwoju tego regionu i Polski” – stwierdził.

Ponadto – jak zaznaczył Szymański – projektowana ustawa umożliwi władzom związku metropolitalnego podejmowanie działań, które w sposób pośredni, w średnim okresie, będą pozytywnie oddziaływać na konkurencyjność podmiotów zlokalizowanych na tym obszarze, a ustawa powinna przynieść pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i podniesienie poziomu innowacyjności, zarówno w rdzeniu jak i licznych powiatach ziemskich Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty

W lutym br. prezes zarządu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) Michał Glaser powiedział PAP, że ustawa o związku metropolitalnym w województwie pomorskim przewiduje nową formę współpracy pomiędzy pomorskimi gminami i powiatami – formę związku metropolitalnego.

Wyjaśnił wówczas, że zapisy ustawy są inspirowane tzw. ustawą śląską, która została prawnie usankcjonowana w 2018 roku. Przypomniał, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest jedyną – jak na razie – metropolią w Polsce.

Glaser podał, że związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty. Daje możliwość wspólnego realizowania zadań, takich jak planowanie inwestycji, planowanie przestrzenne, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych oraz promocję miast i gmin jako jednego organizmu.

“Ustawa daje instrumenty do lepszej organizacji transportu publicznego, utworzenia nowych połączeń (będących odpowiedzią na wykluczenie komunikacyjne mieszkańców Pomorza) oraz większej częstotliwości połączeń” – powiedział w lutym PAP.

Zaznaczył, że przekłada się to na lepszą dostępność do usług, ochronę zdrowia, edukację i kulturę dla mieszkańców metropolitalnych samorządów. “Jak pokazują badania OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) – tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny, a połączenia na podstawie jednego biletu są sprawniejsze i szybsze” – dodał i wskazał na Londyn, Lyon czy Hanower.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025