Flotacja ciśnieniowa to naturalny proces polegający na mechanicznym oczyszczaniu wody. Do zbiornika z uzdatnianą wodą wprowadzany jest strumień wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem. Powstające wówczas w olbrzymiej ilości, bardzo drobne pęcherzyki powietrza „przylegają” do wytrąconych wcześniej zanieczyszczeń i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Flotacja jest technologią szczególnie użyteczną dla uzdatniania wód z rzek nizinnych (a takimi właśnie są Bug i Narew zasilające wody Jeziora Zegrzyńskiego) o dużej zmienności jakościowej zależnej od pór roku oraz wysokiej zawartości trudno usuwalnych związków organicznych.
Dzięki realizacji Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, którego jedną z głównych inwestycji jest wprowadzenie technologii flotacji ciśnieniowej na terenie Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie, stołeczna woda będzie spełniała najwyższe standardy jakościowe obowiązujące w Unii Europejskiej. Oddanie do użytku Stacji Flotacji Ciśnieniowej zaplanowano na rok 2010 r. Dodatkowo do 2015 roku technologia Wodociągu Północnego zostanie rozbudowana o ozonowanie pośrednie i filtrację na węglu aktywnym, co zakończy planowane obecnie inwestycje mające na celu uzyskanie wody uzdatnionej na najwyższym, światowym poziomie.
Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie jest najmłodszym z trzech zakładów zaopatrujących Warszawę w wodę. Uruchomiony został w 1986 r., w 100-lecie Wodociągów Warszawskich. Z założenia, źródło zasilania w wodę tego zakładu miało być niezależne od Wisły, co zadecydowało o wyborze na ten cel Jeziora Zegrzyńskiego. Obecnie Wodociąg Północny pokrywa ok. 30 % zapotrzebowania stolicy i dostarcza wodę mieszkańcom północnych dzielnic Warszawy lewo i prawobrzeżnej – Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa.
źródło i wizualizacja: MPWiK w Warszawie
Komentarze (0)