Amerykańscy naukowcy z University of Illinois opracowali nowy układ pozwalający na sprawne oczyszczanie wody zarówno z soli oraz zawartych w niej zanieczyszczeń.

Udało im się stworzyć nowy hybrydowy układ umożliwiający oczyszczanie wody z zawartych w niej jonów oraz zanieczyszczeń łącząc kanały białkowe, które odpowiedzialne są za transport wody w poprzek błony biologicznej, z polimerowym materiałem.

W polimerową matrycę wprowadzone są białka (kanały białkowe) – akwaporyny (AQPs) – odpowiedzialne w żywej komórce za transport wody w poprzek błony biologicznej.

Białka w procesie samoorganizacji układają się w błonie utworzonej przez polimer, tworząc pory, którymi poprzez membranę może przenikać woda. Taka architektura polimerowo-białkowej membrany umożliwia filtrację wody, gdyż po jednej stronie membrany gromadzić się będzie oczyszczona woda, a po drugiej zawarte w niej jony, związki organiczne, czy inne zanieczyszczenia.

Zdaniem profesora Mark Clarka, jednego ze współautorów pomysłu, tego rodzaju membrana może w przyszłości służyć jako wydajny element odsalający wodę morską. Na tego typu technologie jest duże zapotrzebowanie w krajach ubogich w czystą "słodką" wodę pitną, a posiadających dostęp do wybrzeża.

źródło: PAP / onet.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj