Woda w mieście podnosi jakość życia

Woda w mieście podnosi jakość życia
ko
15.05.2019, o godz. 10:05
czas czytania: około 2 minut
0

Odpowiednie zagospodarowanie wód deszczowych podnosi jakość życia w miastach. Obniża temperaturę w upalne dni, pozwala utrzymać w dobrym stanie zieleń, daje radość dzieciom i sprzyja integracji mieszkańców na świeżym powietrzu. Ten aspekt będzie jednym z tematów konferencji Abrys "Wody opadowe", która odbędzie się w październiku w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zmiany klimatu coraz dotkliwiej dotykają naszych miast i wpływają na życie w nich. Długie okresy suszy oraz nawalne deszcze to niektóre z problemów, z jakimi będziemy się mierzyć w najbliższych latach.

Niestety nie jesteśmy do nich przygotowani. W terenie naturalnym do gleby przenika 90 proc. opadów, w wybetonowanych miastach tylko 10 proc.

Zielona, niebieska i czerwona infrastruktura

Eksperci podkreślają, ze w minionych dekadach wystarczało odprowadzić wodę z miasta poprzez systemy kanalizacji deszczowej. Dziś chodzi o to, by ją retencjonować i zagospodarować na miejscu. Projekty tzw. błękitno-zielonej infrastruktury najlepiej odpowiadają tym potrzebom. Chodzi tu o wprowadzenie zbiorników wodnych oraz terenów zieleni w jaki największym procencie miejskiej zabudowy.

Dr hab. inż. Anna Januchta-Szostak z Politechniki Poznańskiej proponuje nazwę “czerwono-błękitno-zielona infrastruktura”, zwracając w ten sposób uwagę na społeczny aspekt projektowania, zagospodarowanie wody w sposób, który będzie podnosił jakość życia mieszkańców i integrował ich.

Potrzebne lokalne standardy

Dziś jako czołowy problem do rozwiązania rysuje się brak współdziałania miedzy takimi stronami jak urbaniści, specjaliści ds. zieleni, przedsiębiorstwa wod-kan oraz mieszkańcy. Potrzebne jest stworzenie lokalnych przepisów, które będą wprowadzały nakazy zagospodarowania deszczówki np. przez ogrody deszczowe czy zielone dachy oraz normowały sposoby projektowania.

– Mógłby to być np. zapis, że krawężnik nie może być niższy od poziomu trawnika – mówił podczas posiedzenia rady programowej konferencji “Wody opadowe” Maciej Winsche, z Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.

Paweł Chudziński, prezes Aquanet w Poznaniu podkreślał konieczność porównania kosztów długoterminowych odprowadzania i zatrzymania wody w miejscu opadu. Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezydent Poznania, zapowiedziała, że we wrześniu Poznań będzie miał gotowy wieloletni plan zagospodarowania wód opadowych, którego częścią będzie też dokładny pomiar poziomu wód w mieście, a potem rekultywacja Jeziora Strzeszyńskiego i rzeki Bogdanki.

Na poznańskiej konferencji zostaną przedstawione najlepsze wdrożenia technologiczne i projektowe z polskich miast. Omówione będą sposoby finansowania inwestycji w  zagospodarowaniu wód deszczowych. Po dwóch dniach obrad uczestnicy konferencji pojadą do Berlina, by przyjrzeć się niemieckim rozwiązaniom w tym zakresie.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024