PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Wodociągi sprzeciwiają się poszukiwaniom ropy i gazu

Wodociągi sprzeciwiają się poszukiwaniom ropy i gazu
szp
01.07.2021, o godz. 12:22
czas czytania: około 1 minuty
0

Poznańska spółka Aquanet chce wstrzymania prac poszukiwawczych ropy i gazu, które mają być prowadzone na terenie jednego z ujęć wody. Stosowne pisma wysłała m.in. do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i posłów. O pomoc i wysłanie petycji prosi też klientów i mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Miesiąc temu, 1 czerwca Aquanet otrzymał pismo informujące o planowanych badaniach geofizycznych na terenie strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej Ujęcia Wody Mosina – Krajkowo.

Cel badań to „poszukiwanie i rozpoznanie struktur geologicznych związanych z występowaniem węglowodorów”, czyli – jak komentuje Aquanet – poszukiwanie ropy i gazu.

„Ponieważ Aquanet jest przeciwny tym działaniom rozpoczął stosowne kroki mające na celu wstrzymanie prac poszukiwawczych” – czytamy w mediach społecznościowych spółki. „Prowadzenie wspomnianych badań geofizycznych na terenie Ujęcia Wody Mosina – Krajkowo niesie z sobą ryzyko w postaci m.in. znacznego pogorszenia jakości wody (np. wzrost barwy i niepożądanych związków organicznych w wodzie, znaczny wzrost twardości wody), zmniejszenie przewodności warstw wodonośnych, utrata wydajności poszczególnych studni i całego ujęcia wody” – argumentują przedstawiciele Aquanetu.

Proszą też o wysłanie petycji do Ministra Środowiska i Klimatu: „Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zmianę, poprzez trwałe wyłączenie obszaru objętego strefą ochronną ujęcia wody Mosina – Krajkowo dla zaopatrzenia w wodę Aglomeracji Poznańskiej z koncesji: 27/2001/Ł Kościan-Śrem, 29/2001/Ł Śrem-Jarocin, 32/96/p Kórnik-Środa i natychmiastowe wstrzymanie prac poszukiwawczych”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024