Wody kopalniane mogą być przyczyną zasolenia Odry

Wody kopalniane mogą być przyczyną zasolenia Odry
PU
15.08.2022, o godz. 17:40
czas czytania: około 1 minuty
4

Profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej w radiu TOK FM skrytykował powolne działania służb w sprawie zanieczyszczenia drugiej co do wielkości rzeki w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Wody kopalniane zrzucone do Odry przy obecnych niskich stanach wody w mogłyby spowodować wysokie stężenie chlorku sodu, a wysokie stężenie soli zaburza z kolei analizy pomiaru rtęci. Dlatego wstępne wyniki niemieckich badań mogły wskazywać obecność rtęci.

Wysokie zasolenie

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że w Odrze występuje w dalszym ciągu wysoki stopień zasolenia.

— To są prawdopodobnie zrzuty kopalniane. Mamy w Polsce kopalnie, które mają wody kopalniane, a one mają ekstremalnie wysokie zasolenie. Jeżeli duża ilość takiej wody dostałaby się do Odry, spowodowałoby to duże stężenie soli i organizmy żywe by umierały — tłumaczy prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Niedowład władzy

Według eksperta, gdyby odpowiednie służby zareagowały na zaistniałą sytuację wcześniej, można byłoby w znaczny sposób ograniczyć negatywne skutki katastrofy ekologicznej.

— Gdyby to było szybko zdiagnozowane, że chodzi o duże stężenie soli, byłoby spuszczenie wody, być może z kilku zaporówek, które są również dopływami do Odry. Spowodowałoby to duże rozcieńczenie i uratowanie życia w Odrze. To pokazuje niedowład władzy i wszystkich osób zarządzających tym kryzysem — ocenia prof. Drąg.

źródło: tok.fm

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


POLAK

Komentarz #196360 dodany 2022-08-15 22:01:33

Brawo! Rodziny na stanowiskach... Moskwa musi ukarać swojego męża z Wód polskich... Ryczeć się chce:(((


Kais

Komentarz #196714 dodany 2022-08-17 18:24:49

Niedowład to jest zarządcy kopalni. Wypieprzyć karę jakiej jeszcze nikt nie widział


Osset

Komentarz #196719 dodany 2022-08-17 18:44:37

O to wielkie odkrycie. Sam premier też skrytykował powolne działanie odpowiedzialnych służb. I kolejny artykuł o ."może, mogłoby, możliwe " , a lewactwo bezmyślnie, bez żadnego zastanowienia powiela głupoty. Ale co się dziwić jak Tusk i cała lewica zalicza kompromitację za kompromitacją. Zero merytoryki, pomysłów, rozwiązań. Za to ujadanie na mega poziomie.


Komentarz #218187 dodany 2022-12-05 12:31:22

Kiedy zaczniemy wreszcie kontrolować na bieżąco ścieki? Wyciągnijmy wnioski z katastrofy. Niech twórcy zanieczyszczeń nie będą bezkarni. Mają budować oczyszczalnie. Tomex

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024