Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Wójt oskarżony o korupcję. Wśród zarzutów m.in. nielegalne składowanie odpadów

Wójt oskarżony o korupcję. Wśród zarzutów m.in. nielegalne składowanie odpadów
PAP
09.04.2021, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Sąd Okręgowy w Kielcach wznowił przewód sądowy w sprawie Tadeusza D., byłego wójta Piekoszowa, oskarżonego o korupcję.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W czwartek 8 kwietnia sąd miał ogłosić wyrok w procesie, który toczy się od 2015 r., ale zdecydował o wznowieniu przewodu sądowego.

Jak poinformowała w czwartek sędzia Monika Horecka, po analizie materiału dowodowego zaistniała potrzeba pouczenia stron, o co najmniej 10 ewentualnych zmianach kwalifikacji prawnej czynu.

Prokuratura postawiła byłemu wójtowi łącznie 34 zarzuty. Dotyczą one okresu pomiędzy 2010 r., a kwietniem 2013 r. – wówczas to zatrzymano pełniącego funkcję wójta gminy Piekoszów D., a śledczy postawili mu pierwsze zarzuty.

Byłemu samorządowcowi zarzucono m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za załatwienie lub obietnicę załatwienia sprawy. Według śledczych, D. miał przyjąć 1,5 tys. euro, alkohol, i produkty spożywcze.

Część zarzutów dotyczy przekraczania uprawnień przy organizowaniu przetargów. Inne są związane z prowadzonymi przez gminę inwestycjami budowlanymi – chodzi o ich wykonywanie bez pozwoleń na budowę lub wbrew pozwoleniu, które uzyskiwał samorząd. Prokuratura oskarżyła też D. o niegospodarność w zakresie prowadzenie finansów gminy – wg wyliczeń biegłego, miał on wyrządzić gminie szkodę o wartości ok. 3 mln zł.

Prokuratura domaga się dla Tadeusza D. 10 lat więzienia i 13,5 tys. zł. grzywny, a obrona uniewinnienia. W sprawie oskarżonych jest także 12 innych osób.

To nie jedyne przewinienia byłego samorządowca. W Sądzie Rejonowym w Kielcach odpowiada także za nieodpowiednie składowanie odpadów na terenie dawnej Agromy przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Mogło to spowodować istotne obniżenie jakości wód podziemnych i powierzchniowych.

D. jest również oskarżony w sprawie tzw. “mafii śmieciowej”. Przedstawiono mu zarzuty związane m.in. z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienie przestępstw przeciwko ochronie środowiska, w tym składowanie odpadów niebezpiecznych bez zezwolenia.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024