Co zrobić z żywą choinką po świętach? We Wrocławiu zamiast wyrzucać do śmieci można ją zostawić pod osłonami śmietnikowymi. Taka choinka zostanie przetworzona na biomasę, która ogrzeje mieszkańców Wrocławia.

Pomysł przetwarzania choinek na biomasę to projekt trzech wrocławskich firm: Kogeneracji, WPO ALBA i firmy Enforest. To odpowiedź na powtarzający się każdego roku problem z wyrzucanymi do śmieci choinkami w okresie poświątecznym. Teraz, na wrocławskich osiedlach, gdzie WPO ALBA ma podpisane umowy na odbiór odpadów wielkogabarytowych, choinki można zostawiać pod osłonami śmietnikowymi – zabiorą je stamtąd pracownicy firmy. Choinki można również przywozić do sortowni odpadów na ul. Szczecińską. Zbieranie drzewek potrwa do 3 lutego.

Drzewka trafią do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, gdzie najpierw zostaną oczyszczone (np. z pozostałych na nich ozdób), a następnie przetworzone na biomasę za pomocą specjalnej maszyny. – Tak przygotowana biomasa posłuży do wytworzenia zielonego ciepła i zielonej energii elektrycznej w dostosowanym do spalania 100% biomasy kotle fluidalnym K-2 w Elektrociepłowni Czechnica – tłumaczy rzecznik prasowy Kogeneracji Jacek Wardaszko. Akcja "Energetyczna choinka" będzie przeprowadzana co roku. 

źródło: wroclaw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj