Nabór wniosków do rządowego programu Ciepłe Mieszkanie rozpocznie się w środę we Wrocławiu. W ramach programu adresowanego do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych można uzyskać dofinansowania do instalacji nowego ogrzewania niskoemisyjnego oraz wymiany okien i drzwi.

Miasto Wrocław w grudniu ubiegłego roku podpisało z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) umowę na kompleksową obsługę programu Ciepłe Mieszkanie. – Dotacja będzie wypłacana ze środków przekazanych gminie przez WFOŚiGW, po zakończeniu inwestycji i zaakceptowaniu przez WFOŚiGW rozliczenia złożonego przez beneficjenta. Co ważne – można połączyć program Ciepłe Mieszkanie z gminnym programem dotacyjnym KAWKA Plus, dzięki czemu wysokość dofinansowania może być wyższa – powiedziała dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa wrocławskiego magistratu Małgorzata Demianowicz.

Od czego zależy wysokość dopłat?

Jak wskazano, wysokość dopłat do likwidacji starego pieca i instalacji nowego ogrzewania niskoemisyjnego oraz wymiany okien i drzwi uzależniona jest od trzech kryteriów dochodowych. Mieszkańcy miasta mogą składać wnioski o dofinansowanie od 1 marca; następnie gmina wysyła je do WFOŚiGW we Wrocławiu, gdzie są zatwierdzane.

Program nie dla mieszkań komunalnych

We wtorek wrocławski magistrat przypomniał, że na wniosek Gminy Wrocław, Unia Metropolii Polskich zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmian w programie Ciepłe Mieszkanie. Apel wsparł Dolnośląski Alarm Smogowy. „Cieszymy się, że program Ciepłe Mieszkanie umożliwia finansowe wsparcie w wymianie pieca właścicielom mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale ten program wyklucza samorządy – jako właścicieli lokali, wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające. Dlatego wspólnie z Unią Metropolii Polskich Dolnośląskim Alarmem Smogowym postulujemy o zmiany. Wrocław jest właścicielem blisko 30 tys. komunalnych mieszkań” – powiedziała dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju wrocławskiego magistratu Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

“Zmień Piec” działa od 2019

We Wrocławiu od 2019 r. prowadzony jest miejski program Zmień Piec, którego celem jest likwidacja starych pieców na paliwa stałe. Program oferuje dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. Od 2019 r. dzięki akcji Zmień Piec zlikwidowano we Wrocławiu ponad 9 tys. „kopciuchów” za ponad 200 mln zł. W 2022 r. ogrzewanie wymieniono w ponad tysiącu wrocławskich mieszkaniach, w blisko 100 budynkach. W ubiegłym roku Wrocław wypłacił też mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów (program KAWKA Plus).

Czytaj więcej

Skomentuj