Fontanna, plac dla seniorów i nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych – to tylko niektóre atrakcje z jakich mogą korzystać wrocławianie w parku Staszica.

Jeden z najstarszych wrocławskich parków przeszedł rewitalizację za prawie 6 milionów złotych, środki na to zadanie pochodzą z budżetu miasta i funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace trwały prawie rok.

Wśród prac przeprowadzonych w ramach tej inwestycji przebudowano alejki i ścieżki w parku, wykonano plac zabaw dla dzieci, strefę rekreacyjną z miejscem dla gier zespołowych oraz linarium i siłownię. Swoje miejsce znajdą także seniorzy – są stoliki do gier planszowych. Strefa dla psów (0,26 ha) została wyposażona w psią toaletę. Są w końcu wielkie przestrzenie – polany wypoczynkowe oraz nowa fontanna z torem do jazdy na rolkach i wrotkach. Całość – oprócz strefy dla psów – jest ogrodzona.

Park Staszica powstał w miejscu dawnego targu końskiego. Na terenie tym w roku 1881 zorganizowana została Śląska Wystawa Rzemiosł i Przemysłu, a park publiczny powstał w latach 1905-1906. Obszar w kształcie trójkąta zajmuje powierzchnię 4,4 ha. Teren parku był ukształtowany w formie polan , gęsto osadzonych dookoła średnią i wysoką roślinnością, był to przykład wrocławskiego zieleńca tworzonego zgodnie z modernistycznymi zasadami kompozycji miejskich terenów rekreacyjnych. Głównym elementem kompozycyjnym stały się centralnie usytuowane place sportowo-zabawowe, służące aktywnemu wypoczynkowi mieszkańców, otoczone szerokim pasem zieleni. Obecna rewitalizacja przywraca zatarty po II wojnie światowej pierwotny układ kompozycyjny.

źródło: wroclaw.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj