Ponad 8 tys. litrów wody potrzeba do wyprodukowania jednej pary dżinsów. Produkcja tekstyliów jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska, dlatego Unia Europejska wprowadza dyrektywę, która sprawia, że od 1 stycznia 2025 roku nie wyrzucimy już zużytych tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane. Stare ubrania, pościel, bieliznę, firanki, ścierki, ręczniki inne, których zechcemy się pozbyć, będziemy musieli wywieźć na PSZOK. Nowe przepisy wprowadza unijna dyrektywa. Będą one obowiązywały w całej Polsce. Ale tekstyliów nie trzeba od razu wyrzucać. Można je wykorzystać ponownie.
Szósty pojemnik to koszt dla mieszkańców
Dotąd stare tekstylia wyrzucaliśmy do kontenerów na odpady zmieszane na osiedlowych śmietnikach. Choć już wcześniej Unia zachęcała nas do oddawania odzieży do PSZOK-ów, od przyszłego roku taka forma pozbywania się starych ubrań czy bielizny stanie się naszym obowiązkiem. A wiadomo, że jeśli coś regulują przepisy, za brak ich przestrzegania przewidziane są kary.
Nie powinniśmy się jednak martwić. Sposobów na pozbycie się zużytych tekstyliów jest wiele, a każdy z nich, o ile zgodny z przepisami, jest dobry. Wrocławski Ekosystem zachęca na przykład, by starym ubraniom czy pościeli dawać drugie życie.
Zatem nie musimy od razu wywozić tekstyliów do PSZOK-a. Możemy przekazać je odpowiednim instytucjom. – Dobre ubrania nie są odpadem, dlatego zachęcamy do przekazywania ich organizacjom pomocowym, które prężnie działają we Wrocławiu od lat. Stworzyły skuteczny system zbiórki ubrań, którego efektem jest znikoma ilość tekstyliów w ogólnym strumieniu odpadów w naszym mieście – przekonuje Piotr Krejner, rzecznik prasowy Ekosystemu. To najlepsza droga do tego, aby nie podwyższać opłat, bo jak wyjaśnia Piotr Krejter szósty pojemnik to narażanie mieszkańców na dodatkowe koszty.
Organizacje, które przyjmą tekstylia w dobrym stanie
- Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7,
- Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, ul. Jedności Narodowej 47/47a/49a,
- Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie Ludziom” Dom Socjalny dla Mężczyzn, ul. Obornicka 58a,
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta:
- Schronisko dla Mężczyzn, ul. bp. Bogedaina 5,
- Schronisko dla Kobiet, ul. Sołtysowicka 21F,
- Noclegownia dla Mężczyzn, ul. Małachowskiego 15,
- Schronisko dla Mężczyzn w Szczodrem, ul. Trzebnicka 28 (gmina Długołęka).
Komentarze (0)