W ramach Budżetu Obywatelskiego została udzielona pomoc bezdomnym zwierzętom ze schroniska przy ul. Gilowej w Częstochowie. Sfinansowano zakup m.in. 40 ocieplanych bud, inkubatora dla małych zwierząt, urządzenia do fizykoterapii, mat grzewczych, transporterów, karmy, a także różnych akcesoriów dla zwierząt oraz materiałów reklamowych, w tym kalendarza ze zdjęciami psów i kotów czekających na nowe domy.

Od kilku lat mieszkańcy Częstochowy poprzez głosy oddawane na schronisko przy ul. Gilowej 44/46 udowadniają, że los bezdomnych zwierząt jest im bliski. Dzięki temu zwierzęta żyją w coraz lepszych warunkach, jednak zapotrzebowanie jest wciąż duże. Zwierzęta zdrowe i zadbane zawsze mają większe szanse adopcyjne, więc środki zainwestowane w poprawę jakości ich życia powinny realnie zaprocentować zmniejszeniem ich liczebności w schronisku.

Podniesienie komfortu życia czworonogom

Zadanie “Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska” miało na celu podniesienie komfortu życia zwierząt przebywających w schronisku – ze szczególnym uwzględnieniem starszych i chorych zwierząt. Poza zakupami akcesoriów (dywaniki grzewcze, kołnierze pooperacyjne, akcesoria do pielęgnacji zwierząt, kontenery dla zwierząt, smycze, obroże dla psów i kotów, przykręcane miski i żwirek dla kotów, inkubator regulacją temperatury i wilgotności, rękawice nitrylowe i maski) pomyślano o promocji odpowiedzialnej adopcji i zwiększeniu bezpieczeństwa pracy wolontariuszy (w szczególności w okresie pandemii). Koszt całego zadania to 208 tys. zł.

Dotacja z miasta

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej prowadzone jest przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w ramach 5-letniej umowy (obecnie trwająca obejmuje okres 2018-2022). Coroczna dotacja z miejskiego budżetu na ten cel wynosi 1,2 mln zł. Oprócz tego, same częstochowianki i częstochowianie zgłaszają związane ze schroniskiem pomysły do Budżetu Obywatelskiego. W poprzednich latach w ramach jego zadań m.in. finansowano akcje zachęcające do adopcji zwierząt, kupowano sprzęt służący do pielęgnacji psów (wanna do strzyżenia, maszynki, suszarki itp.) oraz wybudowano wybiegi (spacerniaki) przy schronisku.

Czytaj więcej

Skomentuj