Sławno i Powiat Sławieński są zainteresowane realizacją wspólnego z Koszalinem projektu budowy Termicznego Zakładu Przekształcania Odpadów i tworzeniem programu gospodarki odpadami, który obejmowałby swoim zasięgiem znaczną część północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

O takim zainteresowaniu świadczą wypowiedzi starosty sławieńskiego Andrzeja Lewandowskiego, burmistrza Sławna, Krzysztofa Frankensteina oraz wójta gminy Malechowo Jana Szlufika. Gmina Malechowo podjęła w tej sprawie już uchwałę intencyjną. W spotkaniu w siedzibie starostwa powiatowego w Sławnie ze strony koszalińskiej uczestniczyli: Piotr Jedliński, sekretarz miasta, Tomasz Uciński, dyrektor PGK i Andrzej Kubiak, dyrektor techniczny MEC. Piotr Jedliński mówił m.in. o szansie na wspólny rozwój i rozwiązanie problemów regionu z odpadami właśnie poprzez budowę zakładu w Koszalinie. T. Uciński i A. Kubiak uzasadniali i wyjaśniali na  czym  ta  inwestycja  (280 mln  złotych)  ma polegać. – Jesteśmy nią  zainteresowani, ale będziemy prosili o szczegółowe dane dotyczące tej inwestycji i programu – mówili samorządowcy ze Sławna. – Potrzebne informacje przedstawimy po wykonaniu wstępnego studium za 2-3 miesiące – odpowiadał z kolei sekretarz miasta.

To już drugi powiat zainteresowany współpracą z Koszalinem. Przypomnę tylko, aby inwestycja była opłacalna powinna obejmować minimum 300 tysięcy mieszkańców. Według wyliczeń trzy powiaty: szczecinecki, koszaliński i sławieński zamieszkuje 306 tysięcy mieszkańców, którzy produkują rocznie 86 tysięcy ton odpadów. Spotkania z kolejnymi samorządami zorganizowane zostaną już po Świętach Wielkanocnych.

źródło: UM Koszalin

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj