W Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu “Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”. Specjaliści z Polski, a także goście z ukraińskiego Łucka i francuskiego Angers dyskutowali o roli zieleni w budowaniu klimatu społecznego miasta.

– Obecność zieleni ma dla atmosfery miasta znaczenie absolutnie podstawowe – powitał uczestników konferencji preyzdent Torunia Michał Zaleski. – W Toruniu szczycimy się piekną zielenią, ale coroczne konferencje dają nam nowy impuls, nowe pomysły i zasób fachowej wiedzy, by o tę zieleń jeszcze lepiej zadbać. Wiele sugesti z dotychczasowych spotkań już wykorzystaliśmy w działaniach planistycznych i rewitalizacyjnych dotyczących toruńskiej zieleni – mówił prezydent.

Było to już ósme spotkanie w Toruniu urbanistów i specjalistów z branży architektury krajobrazu i zagospodarowania zieleni. W tym roku zajmowali się oni wpływem zieleni  na klimat miasta i jego życie społeczne. To problem nurtujący nie tylko architektów krajobrazu, urbanistów, ale przede wszystkim najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców korzystających z terenów zieleni na co dzień.

– Badania z zakresu wielu nauk (m.in. psychologii, medycyny i architektury krajobrazu) wskazują, że o jakości życia człowieka w dużej mierze decyduje jego kontakt z przyrodą – mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. – Krajobraz naturalny, a nawet pojedyncze rośliny, pozytywnie wpływają na psychikę człowieka, stan jego zdrowia, aktywność, samoocenę, satysfakcję z wykonywanej pracy itp. Zapewnienie mieszkańcom miast powszechnego dostępu do terenów zieleni, wyposażenie ulic i placów w kompozycje roślinne, jawi się więc jako konieczność. Tymczasem presja urbanistyczna, której świadkami jesteśmy od wielu lat, skutkuje wyraźnym deficytem zieleni. Wpływa on negatywnie nie tylko na społeczeństwo, ale również na ogólny wizerunek i funkcjonowanie miast.

Inauguracja konferencji odbyła się 11 października w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wydarzenie, które jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń, objęli patronatem Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także Prezydent Miasta Torunia.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj