W tym roku organizacja ekologiczna WWF Polska obchodzi Światowy Dzień Ochrony Środowiska w wyjątkowy sposób – w całej Polsce zbiera podpisy pod projektem ustawy Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz wycofania ze sklepów bezpłatnych jednorazowych opakowań foliowych.

Aby dokument trafił pod obrady Sejmu, do końca czerwca trzeba zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy. Wciąż brakuje ich 70 tys. Dziś, w Światowy Dzień Ochrony Środowiska, wolontariusze WWF będą zbierać podpisy na ulicach różnych miast Polski, min. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach. Będzie można ich rozpoznać po koszulce z logo pandy oraz kuli ziemskiej w torbie foliowej!

Każdego roku na świecie sprzedawanych lub rozdawanych jest od 500 miliardów do biliona nowych toreb plastikowych. Przy założeniu, że codziennie każdy Polak pakuje swoje zakupy w jedną siatkę foliową okazuje się, że także w Polsce zużywamy ich rocznie co najmniej miliard. Prawie 2 miliony jednorazowych toreb zużywają codziennie mieszkańcy Warszawy. Jedna torebka używana jest średnio przez ok. 15 minut nim trafia do śmieci.

Plastikowe siatki zaśmiecają nasze miasta, lasy, brzegi naszych jezior i rzek. Każda zalega w środowisku przez kolejne kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Około 50 tysięcy ton toreb plastikowych, które trafiają co roku do oceanu zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie giną. Niekiedy z powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają nawet walenie.

Ale to nie jedyny problem jaki torebki foliowe stwarzają dla środowiska. Produkcja miliardów siatek rocznie pochłania ogromną ilość energii. Przy jej wytwarzaniu emitowany jest dwutlenek węgla – główny winowajca globalnego ocieplenia.

W wielu krajach europejskich – m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii, ograniczono już rozdawnictwo foliówek. W Irlandii specjalny podatek od toreb plastikowych jednokrotnego użytku wysokości € 0.15 spowodował 95% spadek ich wykorzystania!

źródło: WWF

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj