Przedsięwzięcie to jest wspólnie organizowane przez redakcję miesięcznika oraz Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Nominacje otrzymała piątka kandydatów. W prowadzonych przez nich jednostkach prowadzone są już audyty, które pokażą m.in. sytuację finansową danego zakładu w ciągu ostatnich pięciu lat i pozwolą kapitule konkursowej wyłonić zwycięzcę. Finał i wręczenie tytułu Dyrektora Roku 2014 zaplanowane jest na 26 października podczas gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w Poznaniu.
Artur Bogacki
prezes Zarządu Spółki SITA JANTRA z siedzibą w Szczecinie
Pierwszy kandydat do tytułu Dyrektora Roku 2014 wyróżnia się dwudziestoletnim stażem pracy w spółce SITA Jantra, w której od piętnastu lat pełni funkcję prezesa jej Zarządu. Firma świadczy usługi obejmujące zbiórkę i zagospodarowanie odpadów w woj. zachodniopomorskim i eksploatuje regionalne składowisko odpadów w Mirowie w gm. Rymań. Wśród licznych sukcesów okresu jego prezesury warto wymienić zakończoną wiosną ub.r. inwestycję i uruchomienie dwóch instalacji RIPOK zajmujących się MBP i odpadami zielonymi (w Szczecinie dla regionu szczecińskiego, wskutek rozbudowy zakładu, oraz w Mirowie dla regionu szczecineckiego – obiekt zbudowany od podstaw i współfinansowany przez WFOŚiGW w Szczecinie).
Firma zarządzana przez Artura Bogackiego została kilkukrotnie wyróżniona Gazelami Biznesu. Otrzymała również wyróżnienie Diamenty Forbesa 2012, a w kolejnym roku Diament Forbesa 2013 za I miejsce w woj. zachodniopomorskim w rankingu firm o przychodach na poziomie 5-50 MPLN.
Jolanta Jabłońska-Wojciul
prezes Zarządu
Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Wardyniu Górnym
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Od 2007 r. związana z MPGO w Wardyniu Górnym, a od 2008 r. prezes Zarządu. W związku z pełnieniem tej funkcji w 2014 r. została laureatką rankingu „100 Kobiet Biznesu” w kategorii firm o przychodach ze sprzedaży do 50 mln zł. W trakcie swojej prezesury prowadziła działania mające na celu przekształcenie lokalnego zakładu w instalację regionalną.
W 2010 r. poszerzono zakres świadczonych przez firmę usług o odbiór i transport odpadów. W latach 2013-2014 przeprowadzono modernizację zakładu, dzięki czemu od 2014 r. posiada on status RIPOK-u w zakresie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, kompostowania odpadów biodegradowalnych zbieranych selektywnie oraz zastępczej obsługi składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Aktualnie firma w strukturach właścicielskich ma dziesięć samorządów gminnych i przetwarza odpady od ponad 130 tys. mieszkańców.
Franciszek Josik
prezes Zarządu, dyrektor
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu
Wśród licznych sukcesów datowanych na okres prezesury Franciszka Josika należy wymienić: budowę Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu, obejmującego miasto Zamość i 13 gmin ościennych oraz mającego status RIPOK-u, organizację dwóch PSZOK-ów oraz wprowadzenie na obszarze regionu Zamość jednolitego systemu workowego selektywnej zbiórki odpadów komunalnych u źródła. Do osiągnięć prezesa zaliczają się także wdrożenie selektywnego odbioru popiołu z palenisk domowych, unowocześnienie taboru samochodów specjalistycznych w zakresie gospodarki odpadami oraz stworzenie od podstaw systemu ręcznego oraz mechanicznego oczyszczania ulic i placów.
Dzięki zaangażowaniu Franciszka Josika w 1998 r. uruchomiono pierwszy w woj. lubelskim agregat prądotwórczy wykorzystujący biogaz, a w latach 2005-2015 utworzono fundusz rekultywacji na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w Dębowcu. Kandydat otrzymał też przyznaną przez ministra środowiska honorową odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.
Wiesław Pasierbek
prezes Zarządu
Zakład Gospodarki Odpadami w Bielsku–Białej
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych na uczelniach: SGAiZ w Warszawie (Master of Business Administration), PŚ w Gliwicach (Gospodarka Odpadami) oraz AGH w Krakowie (Inżynieria Środowiska). Wiesław Pasierbek zarządza ZGO w Bielsku-Białej od 2008 r., gdzie wprowadził szereg efektywnych rozwiązań organizacyjnych, technicznych oraz technologicznych. Zakład powstał w latach 2009-2012 w ramach projektu pn. „Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielsko-Biała i gmin powiatu bielskiego”. Należy do najnowocześniejszych instalacji do odzysku i sortowania odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie.
Prowadzi działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, dbając o spełnienie najwyższych standardów środowiskowych. W trakcie prezesury Wiesława Pasierbka zakład stał się jednym z pierwszych, który posiadał podczyszczalnię odcieków składowiskowych metodą MBR. Obecnie na terenie ZGO realizowana jest inwestycja, mająca na celu hermetyzację całego procesu kompostowania.
Paweł Wojna
prezes Zarządu
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie
Kandydata wyróżnia 36-letni staż pracy. Funkcję prezesa Zarządu PGK w Śremie pełni on od 2003 r. Efektem jego działań jest m.in. budowa kompostowni wraz z wprowadzeniem w 2008 r. zbiórki odpadów bio, w tym kuchennych, na terenach o zabudowie wielorodzinnej, powiększenie obszaru zbiórki odpadów przez PGK do sześciu gmin oraz budowa okręgowej stacji kontroli pojazdów. Z kolei od 2012 r. prezes kompletuje przyjazną środowisku flotę pojazdów komunalnych zasilanych CNG i LNG, a obecnie dzięki jego pomysłowi i zaangażowaniu powstaje stacja tankowania pojazdów LCNG. Paweł Wojna został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. złotą odznaką KIGO za wybitne osiągnięcia i wkład pracy w rozwój branży gospodarki odpadami w Polsce oraz Honorowym Dyplomem Heraklesa KFDZOM za szczególną, wieloletnią działalność na rzecz tworzenia i rozwoju gospodarki odpadami w Polsce. Na swoim koncie ma także wyróżnienie w Eurokonkursie Społeczno-Gospodarczym „Przyjaciel Europy” w kategorii „Europejskie przedsiębiorstwo ekologiczne 2004”.
Komentarze (0)