Wybrano polskich liderów GOZ

Wybrano polskich liderów GOZ
dom
08.04.2021, o godz. 12:16
czas czytania: około 3 minut
0

Platforma do zakupu zestawów tkanin i skrawków niewykorzystanych przy produkcji, refillomaty Swapp! ograniczające liczbę jednorazowych opakowań plastikowych czy inicjatywa „Naprawiaj, nie wyrzucaj” to tylko część wyróżnionych projektów w konkursie Stena Circular Economy Award. Do IV edycji konkursu przyjęto aż 57 zgłoszeń w trzech kategoriach konkursowych, przyznano cztery nagrody główne i pięć wyróżnień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opublikowany przez Eurostat tzw. wskaźnik cyrkularności Polski (cyrkularnego wykorzystywania materiałów) wynosi tylko 9,8 proc. Jest on niższy niż unijna średnia. Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie jeden z ważniejszych ogólnoświatowych trendów. Jako społeczeństwo konsumujemy coraz więcej, ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie, a zasoby naturalne są coraz bardziej eksploatowane. Niezbędne jest zatem zintensyfikowanie procesu zmiany modelu gospodarki liniowej na cyrkularny, czyli takiego, w którym materiały używane przez społeczeństwo lub w trakcie produkcji są wielokrotnie wykorzystywane.

– Cieszę się, że, również dzięki konkursowi Stena Recycling, z roku na rok zainteresowanie kwestiami związanymi z gospodarką cyrkularną rośnie. Jako członek jury muszę przyznać, że w tym roku było bardzo trudno wybrać najlepsze zgłoszone działania również dlatego, że firmy uczestniczące w konkursie reprezentowały bardzo różne branże. Pokazuje to jednak, że GOZ możemy wprowadzić w różnych gałęziach przemysłu. Mam nadzieję, że tegoroczne pomysły będą inspiracją dla innych firm do wdrażania cyrkularnych rozwiązań – mówi Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

– Rekordowa liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszy fakt, że cyrkularne inicjatywy są nie tylko domeną korporacji. Liderzy cyrkularnych praktyk to również mniejsze przedsiębiorstwa i startupy. Dodatkowo, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów – powiedział Piotr Bruździak ze Stena Recycling.

Liderzy GOZ 2020

Pierwsze miejsce w kategorii „Wdrożone praktyki z obszaru GOZ” otrzymały ex-aequo trzy firmy: Carrefour Polska i Swapp! Sp. z o.o. za wspólne uruchomienie refillomatów kosmetyków, które zachęcają klientów do ograniczania użycia jednorazowych opakowań plastikowych podczas zakupów oraz startup Creative Publishing Katarzyna Drewniany za projekt „Circular Scrap” czyli pierwszą platformę w branży modowej, specjalizująca się we włączaniu w ponowny obieg poprodukcyjnych odpadów tekstylnych.

Dodatkowo, wyróżnienia za wdrożone praktyki GOZ otrzymali: BASF Polska za stworzenie wysokiej jakości uniwersalnego biodegradowalnego tworzywa Ecovio®, oraz Żywiec Zdrój za wykonanie zobowiązania polegającego na zebraniu i poddaniu recyklingowi takiej ilości plastiku, jaką firma wprowadziła na rynek.

Jako najlepsze rozwiązanie w kategorii „Wdrożone działania promujące GOZ” jury konkursu uznało inicjatywę „Naprawiaj, nie wyrzucaj” realizowaną przez platformę edukacyjno-sprzedażową North.pl, która stawia na wielokrotne użytkowanie i wymianę uszkodzonych części w sprzętach AGD i RTV. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały również firmy: Jeronimo Martins Polska oraz Amazon Fulfillment Poland. Sieć sklepów Biedronka została doceniona za umieszczanie kolorowych piktogramów segregacji na opakowaniach produktów marek własnych. W tym przypadku dostrzeżono szeroką skalę dotarcia do konsumentów, a co za tym idzie realną możliwość poprawy segregacji odpadów. Z kolei Amazon Fulfillment Poland otrzymał wyróżnienie za realizowanie oddolnych działań i inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz przenoszenie ich na skalę całego przedsiębiorstwa.

Spośród „Propozycji wdrożeń GOZ” zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasz Ziemba (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) za projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak (Politechnika Łódzka) za wspólny projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”, którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024