Firmy BASF, RWE Power i Linde Group wspólnie opracowują nowe procesy wychwytu CO2 z gazów powstałych ze spalania w elektrowniach węglowych – informuje serwis wnp.pl

W ramach wspólnego przedsięwzięcia firmy zbudują i będą eksploatować pilotażowy zakład w opalanej lignitem elektrowni należącej do RWE Power AG. Zostaną tam przetestowane nowe procesy i rozpuszczalniki BASF do wychwytu CO2.

Działający w elektrowni zakład ma przeprowadzić długofalowe badania nad rozpuszczalnikami w celu opracowania sprawnej technologii i techniki wychwytu CO2. Celem jest komercyjne zastosowanie technologii wychwytu CO2 do roku 2020. Dzięki nowej technologii z gazów powstałych ze spalania w elektrowni będzie można usunąć ponad 90 proc. dwutlenku węgla, który następnie można składować pod ziemią.

Od 2004 r. firmy RWE i BASF zaangażowane są w unijny projekt ochrony klimatu CASTOR, w ramach którego poszukuje się sposobów usuwania i składowania CO2. Jeżeli testy pilotażowe zakończą się powodzeniem, zostanie podjęta decyzja o zbudowaniu zakładu modelowego.

źródło: wnp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj