Wycinka tylko ze zgodą

Wycinka tylko ze zgodą
23.03.2009, o godz. 10:15
czas czytania: około 3 minut
0

- Zanim zetniesz drzewo na swojej posesji, wystąp do Urzędu Miejskiego o zgodę - przypomina ostrowski magistrat. W przeciwnym razie za nielegalną wycinkę grożą właścicielowi nieruchomości wysokie kary. W 2007 roku wydano zgodę na wycinkę na terenie Ostrowa Wielkopolskiego 108 drzew. Nakazano posadzenie 235 drzew ozdobnych i 356 krzewów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do uzyskania pozwolenia na wycinkę obliguje ustawa z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Wniosek dotyczy jednak tylko drzew, których wiek przekracza 5 lat lub także drzew owocowych, które rosną w terenie ujętym przez konserwatora jako chroniony.

– Zgodnie z ustawą usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić tylko i wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez Wójta, Burmistrza czy Prezydenta Miasta na wniosek właściciela nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem – do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela. Z kolei jeżeli nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, zgodę wydaje wojewódzki konserwator zabytków – mówi Stanisław Krakowski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Formularz wniosku można pobrać osobiście w Referacie Ochrony Środowiska, Biurze Obsługi Interesanta lub na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Wniosek zawiera informacje dotyczące właściciela nieruchomości, tytuł prawny władania nieruchomością, nazwę gatunku drzewa lub krzewu.

– We wniosku musi także znaleźć się podany obwód pnia mierzonego na wysokości 130 cm, określenie przeznaczenia terenu, przyczyna i termin zamierzonego usunięcia oraz wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy. Informacje te są wymagane na podstawie ustawy – podkreśla Ewa Kasperek, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Zezwolenie zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego wydawane jest wciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Ale żeby usunąć drzewo trzeba wskazać konkretny powód tego zamierzenia np.: drzewo zostało zaatakowane przez pasożyty i zaczyna obumierać, stwarza zagrożenie dla ludzi, ruchu drogowego, ewidentnie niszczy mur budynku mieszkalnego, uległo widocznemu odchyleniu od pionu, stanowi przeszkodę w wykonaniu opłotowania.

– Przepisów ustawy o ochronie przyrody nie stosuje się min. do drzew i krzewów których wiek nie przekracza 5 lat, na plantacjach drzew i krzewów, jak również do drzew owocowych, chyba że te rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź są w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – dodaje E. Kasperek.

Zanim zgoda na wycinkę zostanie wydana pracownicy Referatu Ochrony Środowiska udają się na miejsce, na tzw. oględziny. W zależności od powodu usunięcia drzewa  zgoda na wycinkę  uwarunkowana jest posadzeniem kilku nowych na tej samej posesji lub innym wskazanym miejscu.

W 2007 roku na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wydano zgodę na wycięcie 108 drzew – posadzono 235 drzew ozdobnych i 356 krzewów. W pierwszym półroczu 2008 roku (dane do końca lipca) wydano decyzje na wycinkę 19 drzew, nasadzono 70 drzew ozdobnych i 10 krzewów.

– Decyzja o ilości nasadzeń zależy od wielu czynników. Zdarza się tak, że nie nakazujemy nowych nasadzeń. Jesli taka decyzja jednak jest, to nowych nasadzeń nie może być mniej niż usuwanych drzew. Zwykle w miejsce jednego wyciętego jest decyzja o nasadzeniu trzech lub czterech drzew. Ale są sytuacje szczególne, stąd trudno uogólniać – dodaje E. Kasperek.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024