Firma IBM poinformowała o przełomie w badaniach nad układami fotowoltaicznymi dla farm słonecznych, dzięki którym będzie można znacznie ograniczyć koszt produkcji elektryczności ze światła słonecznego.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", naukowcy IBM wykorzystali dużą soczewkę w celu skupienia światła słonecznego o mocy około 230 watów w ogniwie o powierzchni zaledwie jednego centymetra kwadratowego. Energia ta została następnie przekształcona w 70 watów użytecznej mocy elektrycznej. To około 5x więcej niż w przypadku typowych ogniw słonecznych. Jest to najwyższa moc kiedykolwiek uzyskana z tak małego ogniwa.

Eksperci IBM uważają, że jeśli uda się przezwyciężyć problemy techniczne i rozpocząć masową produkcję nowych ogniw, to znacznie zmniejszy się koszt typowej słonecznej farmy CPV, poprzez zmniejszenie ogólnej liczby komponentów. IBM dziesięciokrotnie zmniejszy bowiem liczbę ogniw fotowoltaicznych i innych komponentów potrzebnych do generowania energii.

Kluczowym punktem rozwiązania są elementy chłodzące ogniwa słoneczne. Energia skupiona na tak małym obszarze wytwarza ciepło zdolne do roztopienia stali nierdzewnej. Jednak dzięki innowacjom opracowanym na potrzeby układów komputerowych zespół zdołał schłodzić ogniwo słoneczne z temperatury przewyższającej 1600 stopni Celsjusza do zaledwie 85 stopni.

Zespół IBM użył bardzo cienkiej warstwy ciekłego metalu złożonej z galu i indu, umieszczając ją między układem a blokiem chłodzącym. Takie warstwy, nazywane warstwami interfejsu termicznego, przenoszą ciepło z układu do bloku chłodzącego, co pozwala utrzymać niską temperaturę układu. Technologia ta została wcześniej użyta do chłodzenia wysokowydajnych chipów komputerowych.

źródło: Gazeta Wyborcza


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj