1 / 5

Szklane lub plastikowe butelki po napojach oraz kubki plastikowe można wymieniać w lipcu na upominki w specjalnym pawilonie – Punkt Skupu Dzielnica Wisła w Warszawie.

Oprócz gadżetów dodatkowo wprowadzono karty lojalnościowe, na których można zbierać punkty za każdy zostawiony odpad.

Punkt Skupu

Punkt skupu, przypominający kształtem muszlę, znajduje się na lewym brzegu Wisły. Ma on nie tylko zachęcać do dbania o ekologię, ale jest także przykładem ekobudownictwa. Dach skupu porośnięty jest trawą, konstrukcja została zaś wykonana z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Pawilon pozostanie nad Wisłą do końca lipca, by później zostać poddany recyklingowi.

Na razie miejsce to wykorzystywane jest także do prowadzenia warsztatów. Ich uczestnicy – pod okiem Drużyny Warsztatowej Oddam Odpady – uczą się tworzenia lampionów ze szklanych, bezzwrotnych butelek oraz gadżetów z kapsli i korków. Poprzez odzysk odpadów i ich stosowanie w gospodarstwie domowym, można wpływać na zmniejszenie ich ilości.

Posprzątaj po sobie

Punkt Skupu powstał jako jeden z elementów kampanii edukacyjnej „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”. Jej celem jest zmiana zachowań mieszkańców w przestrzeni publicznej, zbudowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, a w efekcie umiejętności poszanowania terenów nadwiślańskich i niezaśmiecanie ich. Służy temu również spot, który można zobaczyć m.in. w Internecie i kinach plenerowych. Film, który ma zachęcić do sprzątania po sobie, emitowany jest również w środkach komunikacji miejskiej.

Kampania organizowana jest przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy oraz Urząd m.st. Warszawy. Bieżące informacje dotyczące działań w ramach kampanii można śledzić na oficjalnym fanpage’u na portalu Facebook: https://www.facebook.com/dzielnicawislapl lub na stronie: http://wislawarszawa.pl/

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj