Wszystkie alejki na Starym Cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim przy Placu Bankowym zostały już wyremontowane. Nekropolię pod swoją opieką ma Miejski Zakład Zieleni. Spółka od dwóch lat prowadziła prace renowacyjne.

Alejki zostały wybrukowane kostką granitową. Przybyło ponad 300 m2 takich dróżek . – Do tej pory utwardzone były tylko główne alejki. Odwiedzający groby w części bocznej poszczególnych kwater musieli iść po piasku, a jesienią po – mokrej mazi. Teraz wszystkie alejki mają estetyczną kostkę granitową, wszystko jest uzupełnione piaskiem – mówi Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni w Ostrowie Wielkopolskim.

Miejski Zakład Zieleni zakończył także prace polegające na nowym rozprowadzeniu sieci wodociągowej na cmentarzu. W sercu nekropolii stanął nowy, bardziej wygodny, punkt czerpania wody. To jednak nie koniec planowanych remontów. – W najbliższym czasie posadzimy kilka lip. Środki na nasadzenia mamy z Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zamontowane będą także nowe tablice na klepsydry. Potem pojawią się również dwie duże mapy wizualizujące cmentarz i znajdujące się na nim nagrobki, jest to możliwe dzięki posiadanej nowoczesnej mapie interaktywnej cmentarza – dodaje prezes Białas.

Zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Stanisław Krakowski, który ostatnio wizytował nekropolię, chce w przyszłorocznym budżecie zarezerwować kwotę na remont dwóch rzeźb i ich podświetlenie. – Rzeźby stają w głównej alejce. Cokół jednej z nich powoli niszczeje. Wstępnie wyliczyliśmy, że odnowienie pochłonęłoby około 30 tysięcy złotych. Jeśli zyskają nową szatę uważam, że powinny być odpowiednio wyeksponowane np. poprzez oświetlenie. Na jedno i drugie zadanie kwoty musza być zarezerwowane w projekcie przyszłorocznego budżetu – podkreśla Stanisław Krakowski.

Na Starym Cmentarzu są pochowani zasłużeni ostrowianie i zasłużeni dla Ostrowa Wielkopolskiego. Tu m.in. spoczywa dr med. I. Taczak – pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej 1919. Gustaw Bojanowski – autor nowel i opowiadań, Jan Kompałła – inicjator budowy ostrowskiego gimnazjum, Jan Rowecki, Augustyn Szamarzewski, Antoni Chiżyński, czy Wincenty Broniwój-Orliński.

Cmentarz podzielony jest na sześć kwater. Mieści się na nim 1700 grobów. Zajmuje blisko 1,3 hektara. Powstał w latach 1794-1797, do rejestru zabytków został wpisany w 1987 roku.

źródło: GK Holdikom SA

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj