Środki na realizację inwestycji pochodziły m.in. z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł 57 mln zł.
W ramach projektu powstała hala sortownicza o powierzchni ok. 2800 m2, wyposażoną m.in. w linię technologiczną sortowania odpadów komunalnych zmieszanych, linię do segregacji ręcznej surowców wtórnych oraz prasę wraz z przenośnikiem kanałowo-wznoszącym, przeznaczoną do prasowania i belowania surowców. – W skład linii technologicznej wchodzi m.in. sito bębnowe rozdzielające strumień odpadów na trzy frakcje wielkościowe, separatory elektro-magnetyczne i separator metali nieżelaznych, trójdrożny separator opto-pneumatyczny, rozdrabniarka końcowa KOMET 2800, dwie kabiny sortownicze, a to wszystko połączone przenośnikami taśmowymi – wymienia Waldemar Szygenda. W ciągu doby zakład będzie w stanie przyjąć 115,4 ton odpadów. Natomiast jego wydajność w ciągu roku wyniesie 35 000 ton odpadów komunalnych zmieszanych.
Na terenie zakładu wybudowano także kompostownię, która składa się z dwóch części: biostabilizatorów pracujących w systemie zamkniętym oraz zadaszonego placu dojrzewania kompostu. – Kompostownia będzie nowoczesnym systemem biostabilizacji składającym się z trzech zamkniętych komór, w których organiczne odpady przejdą fazę intensywnego kompostowania. Całym procesem zawiaduje komputer monitorujący parametry materiału i na podstawie odczytów zawartości tlenu i temperatury reguluje proces napowietrzania. Powietrze poprocesowe, zanim trafi do atmosfery zostanie oczyszczone w biofiltrze. Druga faza – dojrzewania odbywać się będzie w przerzucanych pryzmach umieszczonych pod dachem wiaty. Tak zaprojektowany proces pozwoli uzyskać wszystkie wymagane parametry stabilizatu – wyjaśnia Waldemar Szygenda. Wydajność kompostowni szacuje się na 17 000 ton rocznie.
[poll id=”7″]
cienki bolek
Komentarz #103 dodany 2015-04-30 12:27:08
W skład linii technologicznej wchodzi m.in. sito bębnowe rozdzielające strumień odpadów na trzy frakcje wielkościowe, separatory elektro-magnetyczne i separator metali nieżelaznych, trójdrożny separator opto-pneumatyczny, rozdrabniarka końcowa KOMET 2800, dwie kabiny sortownicze, a to wszystko połączone przenośnikami taśmowymi – wymienia Waldemar Szygenda Panie Szygenda – nie „m.in.” a TYLKO sito, dwa separatory żelaznych, nieżelazny, trójdrożny, rozdrabniacz Te urządzenia to największe HIHG techy tej instalacji która kosztowała uwaga JEDYNE 57 baniek. To proszę pojechać do Kępna, Lulkowa, Bysia w Warszawie, do Elbląga, do Gaci, do można by jeszcze wymieniać – część z tych instalacji wybudowano za o wiele mniejsze pieniądze zapewniając lepsze zamaszynowanie i lepsze efekty i możliwości segregacji