Nie z chodnika, tylko bezpośrednio z posesji, bez odgórnie wyznaczonych dat, za to na telefon lub e-mail – krakowskie MPO zmieniło zasady funkcjonowania dotychczasowej wystawki chodnikowej.

Największy działający na terenie Krakowa odbiorca odpadów, MPO Sp. z o.o. wprowadza zmiany w zasadach wystawki chodnikowej. Od tego roku, ta popularna wśród krakowian usługa będzie bliżej mieszkańców. – Wystawka już nie chodnikowa, tylko przydomowa. Począwszy o tego sezonu duże odpady będą odbierane bezpośrednio "u źródła" z terenu posesji – poinformował Wiesław Starowicz, zastępca prezydenta Krakowa podczas prezentacji nowych zasad wywozu odpadów wielkogabarytowych.

Zmiany wymusiły doświadczenia ostatnich lat. – Dla przykładu w 2008 roku jedynie połowa wszystkich odpadów zebranych w ramach wystawki chodnikowej to były stare meble, sprzęt AGD, czy zużyta elektronika. Resztę stanowiły zwykłe śmieci, pozostałości po budowie, czy odpady tzw. niebezpieczne. Często zdarzało się też, że odpady podrzucały firmy zajmujące się sprzątaniem budynków, a przecież wystawka to usługa dla mieszkańców – argumentował Henryk Kultys prezes MPO Sp. z o.o. W myśl nowych zasad znacznie trudniej będzie podrzucić w miejsce odbioru ten rodzaj odpadów. – Przede wszystkim dlatego, że wystawka przestaje być anonimowa – mówił Kultys. Dotychczasowy harmonogram i trasy zostaną zastąpione systemem, który będzie polegać na indywidualnym zgłaszaniu przez klientów MPO chęci odbioru odpadów wielkogabarytowych. Można to zgłosić telefonicznie, drogą elektroniczną lub osobiście w centrum obsługi klienta. Dla każdej dzielnicy wystawka przydomowa będzie się odbywać dwa razy w roku. W maju skorzystać z niej będą mogli mieszkańcy dzielnic V, VI, VII i VIII.

Odpady wielkogabarytowe nie będą jak w latach ubiegłych trafiały na tradycyjne wysypisko śmieci. W maju przyszłego roku MPO planuje uruchomić wielką stację demontażu, gdzie poszczególne rodzaju odpadów będą rozbierane na mniejsze części i powtórnie wykorzystywane w przemyśle.

Wszelkie przydatne informacje na temat nowych zasad wystawki przydomowej dostępne będą na stronie www.mpo.krakow.pl.

źródło: krakow.pl

Czytaj więcej

Skomentuj