W Krakowie pozbycie się starych mebli, wanny czy zużytej lodówki nie musi być kłopotliwe. Od 17 kwietnia rusza akcja „Wystawka kontenerowa”. Jak co roku mieszkańcy będą się też mogli pozbywać odpadów wielkogabarytowych w ramach „Wystawki chodnikowej”. Powstanie też nowoczesne Centrum Recyklingu.

Odpady wielkogabarytowe, mimo swoich rozmiarów, nie muszą sprawiać mieszkańcom problemów. Od wielu lat w Krakowie organizowane są specjalne akcje, podczas których w wyznaczonych miejscach można zostawić zbędną szafę, wannę czy lodówkę.

Od 17 kwietnia duże odpady będzie można wyrzucać do kontenerów. Pojemniki będą udostępniane od wtorku (godz. 9.00) do środy (godz. 17.00), a także od piątku (godz. 9.00) do soboty (godz. 16.00). Harmonogram tegorocznej akcji „Wystawka kontenerowa” dostępny jest na stronie:
www.ekocentrum.krakow.pl/ZbiorkaOdpadowWielkogabarytowych.html

Trwają także prace przy opracowaniu akcji „Wystawka chodnikowa”. Informacje można uzyskać pod numerami: (012) 64 62 290, 64 62 351 dla Dzielnic od I do VII oraz (012) 64 62 306, 64 62 241 dla Dzielnic od VIII do XVIII.

Nietypowe, duże odpady będzie można też zostawiać w tzw. centrum recyklingu. Uruchomienie pierwszego takiego miejsca – koło bazy MPO przy ul. Nowohuckiej – planowane jest na ten rok. Wzorowane na przykładach skandynawskich zbiorcze punkty gromadzenia odpadów to miejsca, gdzie za darmo mieszkańcy będą mogli zostawiać zarówno posegregowane odpady, jak i m.in. zużyty sprzęt AGD, stare opony, baterie i zużyty olej. Mieszkańcy nie muszą się obawiać negatywnego wpływu na otoczenie. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu. Zostanie wybudowane szczelne podłoże. Teren punktu będzie nie tylko ogrodzony, ale także zostanie zapewniona strefa ochronna (zieleń oraz ekrany akustyczne). Odpady będą przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, a zatrudniony personel będzie posiadał specjalistyczną wiedzę w zakresie składowania i zabezpieczania odpadów.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj