W Warszawie uruchomiono wyszukiwarkę “Segreguj na 5”. Dzięki temu mieszkańcy w łatwy i szybki sposób sprawdzą, do którego kosza ma trafić określony odpad.

Wyszukiwarka znajduje się na stronie segregujna5.um.warszawa.pl i zawiera ponad 400 typów odpadów. Będzie ona na bieżąco uzupełniana o nowe produkty, które zgłoszą użytkownicy.

– Wyszukiwarka powstała dzięki warszawiakom, ich pytaniom, dociekliwości oraz zaangażowaniu w dbanie o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że będą często z niej korzystać. Chcemy, żeby wiedza o selektywnej zbiórce odpadów była łatwo dostępna, co wpłynie na lepszą jakość segregacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na stronie  przedstawiono też podstawowe zasady selektywnej zbiórki odpadów czyli jak segregować i po co segregować? Mieszkańcy mogą również sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie.

“#SegregujNa5!” to część kampanii informacyjnej, którą stolica prowadzi w mediach społecznościowych od prawie roku. Na temat nowych zasad segregacji można dowiedzieć się też pod hasztagiem “#RadyNaOdpady”. Jak informuje magistrat, inicjatywa spotkała się z dużym odzewem warszawiaków. Przesłali oni wiele pytań, komentarzy i sugestii związanych z troską o środowisko.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. A dla mnie mega pomysł. Nie ukrywam że problem z segregacją polega głównie na niewiedzy co gdzie wrzucać. Tak samo jak test. Byłam np przekonana, że paragony wrzucamy do papieru, a szklanki do szkła, a patyczki po lodach do bio. Taki quiz na 10 pytań raz dziennie i po jakimś czasie tylko wyjątkowe produkty będziemy sprawdzać. Gratulacje dla Warszawy!! Podobny pomysł z ciągle uaktualnianymi danymi powinien być ogólnokrajowy.

  2. Wyszukiwarka – pomysł z księżyca, a żyjemy na ziemi. Właśnie wyobrażam sobie, jak ktoś chcący na bieżąco przy pracach domowych uporządkować (posegregować) odpady, aby je potem wrzucić do właściwego kontenera na śmieci, co chwilę siada przy komputerze czy smartfonie i szuka odpowiedzi co gdzie wrzucić. A czyż nie prościej byłoby, aby we wskazanych miejscach (np. siedziby urzędów gminnych) były dostępne – za niewielką opłatą, a może za darmo – foliowe naklejki oznaczone tak samo, jak pojemniki na śmieci, z wymienionymi rodzajowo przedmiotami, które można wrzucić do pojemnika, na którym w domu naklejkę nakleimy. Wydaje się, że większość osób ma w domu różne pojemniki, do których segreguje odpady przed ich wyniesieniem na śmietnik. A może ktoś by produkował pojemniki na użytek domowy zawierające już na ściance gotową instrukcję, co do danego pojemnika można wrzucić? O ileż by to ułatwiło segregowanie odpadów. A wyszukiwarka komputerowa … a niech sobie będzie, w końcu nikomu nie przeszkadza. Może się przyda w razie sporadycznych większych rozterek, co z jakimś fantem zrobić, aby prawidłowo go wyrzucić 🙂

Skomentuj