„Powiat Kościański dba o środowisko” to hasło proekologicznej akcji w ramach której Starostwo Powiatowe w Kościanie chce zwrócić uwagę mieszkańców powiatu na problem foliowych toreb i opakowań.

Jak wskazują dane, tylko w Polsce rocznie wyrzuca się około 35 mln torebek, a więc 60 tys. ton. Tona to około 165 kg ropy naftowej. Wykorzystanie takich ilości energii wiąże się z emisją do atmosfery gazów cieplarnianych. Łącznie w skali roku oznacza to produkcję nawet 10 mln ton dwutlenku węgla. Większość tych, łatwo niszczących się i tylko raz używanych toreb trafia na składowiska odpadów a czas rozkładu torby foliowej, według różnych źródeł wynosi od 100 do 500 lat.

Mamy świadomość, że przyzwyczajenia nie zmienią się od razu, przyzwyczajenia kształtują się powoli, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę mieszkańców i prosić, żeby zrezygnowali z używania foliowych toreb i zechcieli zmienić swoje przyzwyczajenia – mówi Andrzej Jęcz, Starosta Kościański. Skierowaliśmy apel do wszystkich sklepów, w szczególności do tych sklepów dużych, gdzie olbrzymie ilości opakowań są używane, by zechciały poprzeć naszą inicjatywę. Chcielibyśmy, by takie torby stały się modne, by było dobrze widziane jak ktoś robi zakupy z torbą ekologiczną.

W ramach akcji w piątek 21 grudnia młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie, Liceum Ogólnokształcącego w Śmiglu i gimnazjów z Czempinia, Jerki i Krzywinia będzie na ulicach swoich miejscowości rozdawać ekologiczne torby, sfinansowane z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoba, która dostanie torbę otrzyma również ulotkę informującą o celu akcji. Młodzież rozda 7 tysięcy toreb. Akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku, tak, by torba ekologiczna trafiła pod każdy adres w powiecie.

źródło: powiatkoscian.pl

Czytaj więcej

Skomentuj