W Raporcie “The Carbon Majors Database” wymieniony jest także Polski Węgiel.

Z raportu opublikowanego przez Carbon Disclosure Project wynika, że od 1988 r., zaledwie 100 firm było odpowiedzialnych za 71 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych.

Raport skupia się na emisji dwutlenku węgla i metanu z działalności przemysłowej przez producentów paliw kopalnych. “The Carbon Majors Report” został opracowany na podstawie publicznie dostępnych danych.

Krajami o największej emisji są Chiny, USA i Indie.

Z raportu wynika, że zaledwie 25 podmiotów korporacyjnych i państwowych jest odpowiedzialnych za ponad połowę wszystkich emisji przemysłowych w latach 1988-2015.

Wśród pięćdziesięciu największych emiterów gazów cieplarnianych na świecie wymieniono: Saudi Aramco, Gazprom, irański przemysł węglowy, ExxonMobil, Shell, BP, Qatar Petroleum, Chevron, Total, Statoil, Eni, ConocoPhilips, Arch Coal, Jizhong Energy, Anglo American, ale także Polski Węgiel.

Prawie jedna trzecia (32 proc.) emisji pochodzi z publicznych spółek giełdowych, 59 proc. z firm państwowych, a 9 proc. z firm prywatnych inwestorów.

Według autorów raportu przyszłość nie wygląda zbyt dobrze – jeśli wydobycie wciąż będzie się utrzymywać na tak wysokim poziomie, w ciągu 28 lat średnia temperatura na świecie podniesie się o 4 stopnie Celsjusza. Skutki tak znacznego ocieplenia będą katastrofalne dla naszej planety.

Pełna treść raportu znajduje się TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj